MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały na Zawodziu w Kaliszu. Będą inscenizacje, wicie i puszczanie wianków oraz muzyka

OPRAC.:
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Szymon Starnawski
W najbliższą sobotę, 22 czerwca na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu - Zawodziu odbędą się obchody Nocy Kupały/Nocy Świętojańskie/Wianki! W programie m.in. inscenizacja słowiańskich obrządków kupalnych w wykonaniu stowarzyszenia Drużyna Wojów Kolovrat oraz występy zespołów propagujących muzykę dawną.

Zgodnie z tradycjami świętojańskimi na Zawodziu będzie można tańczyć i świętować przy muzyce Kapeli Kaliskiej. Wojom przygrywać będzie zespół Rodzanice. Nie zabraknie  obowiązkowej atrakcji - własnoręcznego wicia oraz wspólnego puszczania wianków.

- Noc Kupały ewoluowała kilkukrotnie na przestrzeni stuleci, dlatego podczas Nocy Kupały/Nocy Świętojańskiej/Wianków w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu - Zawodziu organizatorzy podejmą próbę przeprowadzenia uczestników przez wielowiekową historię i przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje – informują Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Impreza odbywa się od godziny 16.00 do 23.00, wstęp na teren Rezerwatu podczas wydarzenia będzie płatny zgodnie z muzealnym cennikiem.

Czytaj także:

Co to jest Noc Kupały?

Nocy Kupały, nazywana również Kupalnocką, obchodzona jest zwykle na przełomie 21 na 22 czerwca. Jest to jedno z najważniejszych świąt w dawnym kalendarzu słowiańskim, związane z przesileniem letnim, kiedy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza. Swoje korzenie ma w obrzędach pogańskich, czczących naturę w postaci boga Kupały. Święto płodności, miłości i ognia, opierające się na obrzędach takich jak: ognie kupalne, kąpiele w wodzie, wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci oraz liczne wróżby i przepowiednie.

Noc Świętojańska, nazywana również Wigilią Świętego Jana, to asymilacja Nocy Kupały w szereg świąt chrześcijańskich ze względu na bliskie obchody święta Jana Chrzciciela. Korzenie ma zarówno w tradycji chrześcijańskiej, jak i w pogańskich obrzędach związanych z przesileniem letnim. Zgodnie ze zwyczajem obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca, sześć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Święto opiera się na podobnych obrzędach przełożonych na chrześcijańskie wartości na przestrzeni stuleci. Wianki to wydarzenie zapoczątkowane w Krakowie, nazwa wzięła się od wicia i puszczania wianków na wodę. Najmłodszy wariant zmodernizowanej Nocy Kupały odbywa się 22 i 23 czerwca. Współczesne obchody łączą tradycję z nowoczesnymi elementami festiwalu muzycznego, zachowując przy tym ducha dawnych obrzędów i symboliki. To święto, które wciąż żywo oddziałuje na wyobraźnię i serca Polaków, którzy celebrują przyrodę, miłość, młodość i radość życia.

ZOBACZ TAKŻE:

31. La Strada w Kaliszu już za nami

31. La Strada w Kaliszu za nami. Zobacz, co działo się ostatniego dnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto