Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc muzeów w Kaliszu [ZDJĘCIA]

Andrzej Kurzyński
Noc muzeów w Kaliszu
Noc muzeów w Kaliszu Andrzej Kurzyński
Noc muzeów w Kaliszu jak zwykle przyciągnęła tłumy zwiedzających do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Chętni mieli okazję zwiedzić aktualnie prezentowane wystawy. Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji.

Zwiedzanie stałych i czasowych wystaw: „Pradzieje i wczesne średniowiecze regionu kaliskiego" - stała wystawa archeologiczna", „Z dziejów Kalisza" - stała wystawa historyczna, „Gdy dymy opadły..." - wystawa poświęcona zniszczeniu Kalisza w sierpniu 1914 r. oraz odbudowie miasta, „Ziemia obiecana" wystawa prac portugalskiej rzeźbiarki Any Rity Canhao oraz „Tysiąc najpiękniejszych ekslibrisów świata z dwudziestego wieku".

Tę ostatnią wystawę otwarto 12 maja. Ekspozycję przygotowano we współpracy z Praską Kolekcją Grafiki “Drit”. Najstarsze exlibrisy liczą sobie ponad 1000 lat. Były to różnych rozmiarów druki, które wklejano do książki w celu oznaczenia ich właściciela. Średniowieczne ekslibrisy przedstawiały najczęściej znaki heraldyczne. Dopiero w czasach nowożytnych pojawiły się na nich - obok rysunków - napisy: "ex libris“ oraz imię i nazwisko właściciela. W XIX i XX wieku ekslibrisy przekształciły się w niewielkie grafiki artystyczne, które jednak nadal zaopatrywane były obowiązkowo w napisy własnościowe. W ostatnich dziesięcioleciach nastąpiło kolejne przeobrażenie ekslibrisów. Stały się one przede wszystkim małymi dziełami sztuki graficznej, w przypadku których imię i nazwisko właściciela gra w zasadzie wyłącznie rolę dopełnienia.

W noc muzeów w Kaliszu z okazji „Roku Olgi Boznańskiej" zwiedzający mieli niecodzienną okazję zapoznania się z dwiema pracami cenionej polskiej malarki Olgi Boznańskiej, znajdującymi się w zbiorach Działu Sztuki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej: "Portret Czesława Zawadzińskiego" i "Anemony". Dzieła trafiły do Kalisza dzięki hojności pochodzącego z Kalisza malarza Józefa Wanata, który jako rewolucjonista 1905 roku zbiegł przed carską policją do Francji. Przebywając m.in. w Paryżu utrzymywał kontakty z tamtejszym środowiskiem artystów polskich pozostających na emigracji. W 1964 roku zdecydował się na powrót do Kalisza. Przywiózł ze sobą zarówno własne prace, jak i dzieła emigrantów. W 1966 roku 41 obrazów i rysunków z tej kolekcji podarował kaliskiemu muzeum.

W ramach nocy w muzeum odbył się także koncert zespołu „Olek Blues", pokaz filmu „Ukryte gniazdo dynastii", a także wykład „Badania nad wczesnośredniowiecznym Kaliszem. Rola i znaczenie Kaliskiego ośrodka osadniczego w Polsce Pierwszych Piastów" przygotowany przez Adama Kędzierskiego, Sławomira Miłka i Leszka Ziąbkę.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto