Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe specjalności na kaliskim wydziale UAM. SPRAWDŹ

Andrzej Kurzyński
Władze kaliskiego wydziału UAM podczas konferencji prasowej
Władze kaliskiego wydziału UAM podczas konferencji prasowej Andrzej Kurzyński ©
Sztuka muzyczna w kulturze żydowskiej, dokumentalistyka, czy asystent rodziny oraz guwernantka i guwerner, to tylko niektóre z nowych specjalności, które już od października uruchomi kaliskie Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Poznaniu.

W sumie wydział postanowił zaproponować swoim przyszłym studentom aż dwanaście nowych specjalizacji na siedmiu kierunkach. Częściowo wynika to z obowiązków, jakie na wydział nakładają obowiązki realizacji nowych programów kształcenia, ale przede wszystkim jest to ukłon w kierunku studentów, którzy liczą na zdobycie nowych kwalifikacji, ułatwiających zdobycie pracy.

Nowości obejmą więc takie kierunki jak: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, pedagogika oraz filologia polska.

- To efekt analizy rynkowej oraz sondażu wykonanego wśród studentów i uczniów szkół średnich, którzy wkrótce będą naszymi potencjalnymi studentami – podkreśla dr Ewa Roman, prodziekan ds. kształcenia i promocji WPA UAM.

Najwięcej nowości pojawi się na pedagogice. Tutaj wprowadzone zostały takie specjalności jak edukacja elementarna z kształceniem literackim, edukacja elementarna z projektowaniem w przestrzeni edukacyjnej, resocjalizacja socjalna z elementami streetworkingu, asystent rodziny oraz wychowanie i opieka ze sztuką – guwernantka/guwerner.

- Od 2014 roku wchodzi w życie nowa ustawa dotycząca pracowników socjalnych. Pojawią się rozbudowane formy pracy socjalnej. Jedną z takich form jest asystent rodziny. Uważam, że jest to zawód przyszłości. Jest coraz więcej rodzin, które sobie nie radzą. Asystent rodziny, czyli osoba z odpowiednimi kwalifikacjami doradza rodzinom, które nie radzą sobie z trudnościami życia codziennego – dodaje dr Ewa Roman.

Guwernantka i guwerner, to z kolei oferta dla osób, które chciałby wykorzystać zdobytą wiedzę do nauczania w domowym zaciszu.

- Inne uczelnie tę specjalność na kierunku pedagogika nazywają opiekunką lub opiekunem dziecka. My poszliśmy nieco dalej, żeby opiekunka czy opiekun dziecka świadczący usługi w zakresie edukacji domowej miał przygotowanie nie tylko pedagogiczne, ale też artystyczne z zakresu sztuk plastycznych i sztuki muzycznej – dodaje prof. Mirosław Śmiałek, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. – Jest to propozycja międzykierunkowa, oferowana na trzech kierunkach, Oprócz pedagogiki, jest to także specjalizacja sztuka muzyczna w wychowaniu i opiece na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz sztuki plastyczne w wychowaniu i opiece na edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych.

- W naszym założeniu absolwenci będą osobami, które będą uczyły dwóch języków obcych, savoir-vivre, jak również umiejętności artystycznych – dodaje prodziekan Ewa Roman.

Uniwersytet we współpracy z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej wprowadza w Kaliszu także inną specjalizację międzykierunkową. Będzie to edukacja elementarna z kształceniem literackim. Jak podkreśla prof. dr hab. Mirosław Śmiałek taka forma skonstruowania oferty edukacyjnej, gdzie pewne specjalizację są wspólne dla kilku kierunków to wstęp do tego, by kaliski WPA stał się wydziałem prowadzącym swoiste kształcenie międzykierunkowe. Wspólne specjalizacje to pierwszy krok, kolejnym będą być może wspólne specjalności, a wreszcie wspólny kierunek. Nazwa już jest: edukacja arteterapeutyczna z gerontologią kreatywną 50+. Ma to być propozycja dla studentów nieco starszych, ale wciąż aktywnych kreatywnych i chcących poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto