Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obelisk poświęcony żołnierzom niezłomnym ma powstać przy budynku byłego więzienia w Kaliszu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Obelisk poświęcony żołnierzom niezłomnym ma powstać przy budynku byłego więzienia w Kaliszu
Obelisk poświęcony żołnierzom niezłomnym ma powstać przy budynku byłego więzienia w Kaliszu Bartłomiej Hypki
Obelisk poświęcony żołnierzom niezłomnym ma powstać przy budynku byłego więzienia w Kaliszu. Miałby on zastąpić wiszący obecnie na zabytkowym gmachu baner poświęcony młodym bojownikom antykomunistycznego podziemia.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Kaliszu poinformowało o swojej nowej inicjatywie. W miejsce banera upamiętniającego siedmiu bojowników walczących o wolną i niepodległą Polskę, którzy stracili swoje życie w gmachu kaliskiego więzienia, ma pojawić się obelisk.

- Dobrze by było, gdyby istniało stałe miejsce upamiętnienia żołnierzy wyklętych, aby kaliszanie mogli oddać im hołd - uważa dr Grażyna Szlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

O szczegółach projektu opowiadał jego twórca, kaliski architekt Ireneusz Janiak.

- Ich nazwiska są wypisane na dwóch obeliskach. Obeliski służyły jako upamiętnienie powstańców styczniowych dlatego tutaj również zastosowałem taką formę upamiętnienia żołnierzy wyklętych, bo to kontynuacja walki o wolność i niepodległość naszej ojczyzny - wyjaśniał podczas spotkania w siedzibie APK. - Przedstawiony jest również wizerunek Polski jako kraju zniewolonego przez nowego okupanta i pokazany jako alegoria stalowych drzwi więziennych do celi śmierci. Po bokach znajdują się znicze, które symbolizują płomień wolności, który palił się w tych ludziach i pozwolił im oddać swoje młode życie za wolną Polskę.

Dr Grażyna Schlender zwróciła dodatkowo uwagę na napisy, jakie miałyby się znaleźć na obelisku: nazwiska poległych Żołnierzy Wyklętych, a na płycie głównej tekst - "Przechodniu, zatrzymaj się i odmów modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych, którzy walcząc o wolną i niepodległą Polskę, zostali straceni w latach 1946-1948 w kaliskim więzieniu" i fragment "Elegii o chłopcu polskim" autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - "Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?".

Monument miałby zostać wykonany z piaskowca i znajdowałby się przed murem na istniejących już fundamentach. Konstrukcja miałaby powstać zaraz po remoncie zabytkowego obiektu, który prowadzi obecnie jego właściciel, Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki. Jak tłumaczyła rzecznik uczelni, major Ewa Saganowska, nie wiadomo jednak kiedy dokładnie zakończą się prace. Trudno na razie oszacować koszt wykonania projektu.

- Na początku myśleliśmy nad zorganizowaniem zbiórki społecznej. Jednak główna część finansów będzie pochodziła z projektów ministerialnych - tłumaczy Leszek Ziąbka ze Stowarzyszenia "Pro Kalisia".

Inicjatorzy pomysłu chcieliby, aby obelisk powstał w przeciągu 2-3 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Od lewej: rehabilitantka Sylwia Judasz, Marcin Ferenc, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu i Katarzyna Borowska, z-ca dyrektora DPS w Kaliszu

Dom Pomocy Społecznej w Kaliszu. W ośrodku powstaje dzienny ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto