Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obywatelski monitoring powietrza w Kaliszu

Daria Kubiak
Obywatelski monitoring powietrza w Kaliszu
Obywatelski monitoring powietrza w Kaliszu Daria Kubiak
Kaliszanie od dłuższego już czasu toczą walkę o czyste powietrze. Ostatnio do akcji wkroczyli poseł Adam Szłapka (Nowoczesna) i lokalni przedstawiciele tej partii, którzy zainicjowali akcję - Obywatelski Monitoring Powietrza w Kaliszu.

Powtarzane cyklicznie przez przez urząd miejski komunikaty ostrzegawcze o przekroczeniach dopuszczalnych norm stężeń zanieczyszczenia pyłem PM-10 i PM2,5 dowodzą,że sytuacja jest naprawdę zła. Zwłaszcza teraz w pełni sezonu grzewczego.

Bywają dni, że w pewnych częściach miasta trudno jest oddychać. Wydobywające się z kominów dymy podrażniają drogi oddechowe i oczy. Dlatego poseł Adam Szłapka (Nowoczesna) i lokalni przedstawiciele tej partii zainicjowali akcję - Obywatelski Monitoring Powietrza w Kaliszu.

Akcja Nowoczesnej ma przede wszystkim cel edukacyjny. Inicjatorzy chcą wzbudzić świadomość mieszkańców i zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza, spowodowany tym, że ogrzewanie mieszkań opieramy przede wszystkim na węglu oraz na negatywne skutki takiego postępowania dla naszego zdrowia.

- Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na to, że choroby nowotworowe i inne schorzenia płuc spowodowane są tym, że używamy starych pieców i tym, że w tych piecach palone są śmieci - mówi poseł Adam Szłapka.

O efektach wykorzystywania w domowych paleniskach głównie węgla oraz spalania różnych odpadów można przekonać się śledząc pomiary dokonywane przez WIOŚ

W ciągu doby dopuszczalne stężenie pyłu PM-10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. W roku dopuszcza się przekroczenia w ciągu 35 dni. Jak wynika z rocznej oceny jakości powietrza w województwie Wielkopolskim, dokonywanej przez WIOŚ, w Kaliszu od początku roku do końca października odnotowano 32 dni z przekroczeniem normy dobowej. Do końca roku może ich być więc znacznie więcej.

Według danych WIOŚ najgorszy był pod tym względem rok 2014 - 81 dni z przekroczoną normą dobową zanieczyszczenia pyłem PM-10. W roku ubiegłym było 59 takich dni.

Dla naszego zdrowia jeszcze gorszy jest pył PM2,5, bardzo drobny, przenikający do kanalików płucnych. Dopuszczalny poziom jego stężenia wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny. W ubiegłym roku w Kaliszu odnotowano średnie stężenie roczne na poziomie 27 mikrogramów na metr sześcienny.

Inicjatorzy akcji Obywatelski Monitoring Powietrza w Kaliszu zakupili czujnik i przekazali go studentom Inżynierii Środowiska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Będą oni prowadzić badania i gromadzić dane o stanie powietrza w różnych częściach naszego miasta. Drugi czujnik znajduje się w biurze poselskim Adama Szłapki przy ul. Rumińskiego, gdzie dokonywane są pomiary.

- Czujnik z biura posła jest udostępniany mieszkańcom Kalisza. Każdy może wypożyczyć to urządzenie , aby sprawdzić jakość powietrza w okolicy domu, pracy czy szkoły - mówi Barbara Oliwiecka z Nowoczesnej. Po podłączeniu czujnika do internetu dane można odczytać na stronie:looko2.com, wybierając z menu po prawej stronie ekranu opcję: mapa czujników.

Mając czujnik osobisty można na bieżąco monitorować stan zapylenia powietrza w swoim najbliższym otoczeniu. Koszt najprostszego czujnika do pomiarów stanu zapylenia powietrza to około 400 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto