Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opatówek: Gen. Józef Zajączek i piękna Aleksandra odwiedzili poddanych [FOTO]

Elżbieta Bielewicz
Opatówek: Gen. Józef Zajączek i piękna Aleksandra odwiedzili poddanych
Opatówek: Gen. Józef Zajączek i piękna Aleksandra odwiedzili poddanych Elżbieta Bielewicz
Setki mieszkańców Opatówka i wielu innych miejscowości tej gminy przyszły na niedzielne spotkanie z historią , którego bohaterem był generał Józef Zajączek.

W ramach imprezy pod nazwą „Marszu generała Józefa Zajączka” w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów otwarto wystawę poświęconą generałowi. A znana regionalistka Jadwiga Miluśka – Stasiak wygłosiła prelekcję „Generał Zajączek jako właściciel dóbr opatóweckich”. Następnie odbył się marsz generała. Kolumnę prowadził oddział wojsk z okresu Księstwa Warszawskiego z jadącymi konno na czele - generałem Zajączkiem i jego małżonką, piękną Aleksandrą a także jej damami dworu . Uczestnicy marszu przeszli ulicą Kościelną w kierunku kościoła parafialnego, a następnie parkowymi alejkami, gdzie niegdyś stał dwór Zajączka. Na zakończenie zainscenizowano obóz wojsk generała z armatnimi wystrzałami na wiwat. Spotkanie realizowane było w ramach projektu pn. „Szlakiem pamięci sławnych postaci powiatu kaliskiego”. Organizatorzy: Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gille­rów w Opatów­ku, powiat kaliski, gmina Opatówek. Projekt współfinansuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Józef Zajączek (1752-1826), generał dywizji, namiestnik Królestwa Polskiego 1815-1826. W 1807 r. z donacji Napoleona Bonapartego otrzymał , w uznaniu zasług żołnierskich dobra ziemskie - klucz opatówecki a także Zawodzie, Rypinek i Stare Miasto. Uczestnik wyprawy na Moskwę 1812, utracił nogę pod Smoleńskiem, gdzie dostał się do niewoli rosyjskiej. W 1815 został przez cara Aleksandra mianowany namiestnikiem Królestwa Polskiego i pozostawał na tym stanowisku do roku 1826. Niegdyś adiutant hetmana Franciszka Ksawerego Branickiego, poseł na Sejm czteroletni, jeden z sekretarzy Zgromadzenia Przyjaciół Ustawy Rządowej, dowódca dywizji w czasie wojny polsko-rosyjskiej 1792 r., bohater spod Zieleniec, polski jakobin, uczestnik legionów Dąbrowskiego, napoleoński generał - przeszedł w końcu na pozycję skrajnego serwilizmu wobec Aleksandra I króla polskiego i cesarza rosyjskiego, który w 1818 r. obdarzył go tytułem książęcym.

Jako książę namiestnik Królestwa Polskiego, generał Józef Zajączek hojną ręką przeznaczył znaczne kwoty na upiększenie Kalisza. Jeden z punktów wydanego w tej sprawie 23 kwietnia 1821 r. postanowienia mówił, że "po obu stronach rzeki, od mostu przy fabryce Repphana do Piskorzewskiej, mają być zrobione przyzwoite groble i w ten sposób przedłużona promenada publiczna z drzewami i barierami od rzeki".

W roku 1824 gen. Józef Zajączek zawarł kontrakt z mieszkańcami Opatówka. Mieszkańcy zrzekli się prawa propinacji w zamian za obietnicę ożywienia gospodarczego miasta oraz rezygnacji dworu ze świadczeń mieszczańskich. W kontrakcie czytamy: "Jaśnie Oświecony Książę Zajączek bierze na siebie obowiązek, ile możności, miasto przyprowadzić do lepszego stanu przez osiedlenie w nim fabrykantów". Działania te spowodowały powstanie fabryki sukna Fiedlerów. Obecnie w dawnej fabryce mieści się Muzeum Historii Przemysłu.
Książę Generał Józef Zajączek zakończył życie w pałacu zwanym dziś Namiestnikowskim (obecnie siedzibie prezydenta RP) w 1826 r. i pochowany został w Opatówku pod Kaliszem. Serce spoczywa w kościele Bernardynów w Warszawie.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto