Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja historyczna w Stawiszynie. Powstańcy styczniowi pojawili się na rynku. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Inscenizacja historyczna w Stawiszynie z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego
Inscenizacja historyczna w Stawiszynie z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego Andrzej Kurzyński
Ostatnia już inscenizacja historyczna w ramach projektu " A mundury ich były szaraczkowe śladami powstania styczniowego w powiecie kaliskim" w Stawiszynie.

W historii Stawiszyna – tak jak w dziejach całego powiatu kaliskiego – przewijają się wątki powstańcze. W okolicach miedzy Stawiszynem a Rychwałem ze zmiennym szczęściem działania prowadził Edmund Callier, staczając 30 maja 1863 w miejscowości Grochowy w gminie Rychwał zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi. 1 października 1863 r. oddział powstańczy zajął Stawiszyn, ogłaszając dekrety Tymczasowego Rządu Narodowego oraz zrywając i niszcząc dwugłowego rosyjskiego orła na miejscowym urzędzie. Miasto ma także swoich bohaterów: Adama Rąckiego, Józefa Borowskiego i Teofila Piekarskiego. Zarówno Stawiszyn jak i cały powiat ma również wielu nieznanych dziś z nazwiska, nastoletnich bohaterów, którzy w różny sposób brali udział w powstaniu styczniowym.

O wydarzeniach sprzed 160 lat przypomniała inscenizacja historyczna, na którą zaprosiło Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w ramach projektu " A mundury ich były szaraczkowe śladami Powstania styczniowego w powiecie kaliskim". Tym razem na Placu Wolności w Stawiszynie można było zobaczyć kilka epizodów jak: życie codzienne w Stawiszynie w czasie powstania styczniowego, modę narodową i walkę caratu z symbolami narodowymi, udział dzieci i młodzieży w powstaniu styczniowym czy incydenty w rynku i zajęcie Stawiszyna przez powstańców. Wszystkiemu towarzyszyła pieczołowicie przegotowana scenografia. Na rynku pojawiły się stragany przekupek miejskich i sklepiki żydowskie, na targ zaglądali mieszkańcy Stawiszyna i okolicznych wiosek. Stanęła także kawiarnia, gdzie pojawili stali bywalcy, pijąc herbatę, czytając gazety, a tuż obok muzykanci uliczni grali rzewne melodie. Nie zabrakło też zabaw dla dzieci, stoiska księgarskiego, kowala i rzeźnika. Był również fotograf wykonujący zdjęcia na szkle...

Wydarzenie zostało zrealizowane pod patronatem honorowym Starosty Kaliskiego. Partnerami projektu były: Urząd Miasta i Gminy w Stawiszynie, Stowarzyszenie "LGD7-Kraina Nocy i Dni", Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty.

ZOBACZ TAKŻE:

90 lecie Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Zbier...

Podróż w czasie. Zaglądamy do dawnych sklepów w Kaliszu. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto