MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Łuszczykiewicz o Głównym Rynku: "Starówka to nie granitowe bloki"

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Piotr Łuszczykiewicz o Głównym Rynku: "Starówka to nie granitowe bloki"
Piotr Łuszczykiewicz o Głównym Rynku: "Starówka to nie granitowe bloki" Bartłomiej Hypki
Prof. Piotr Łuszczykiewicz - bezpartyjny kandydat na prezydenta Kalisza wspierany przez Koalicję Obywatelską - przedstawił we wtorek, 20 lutego fragment swojego programu. Dotyczył on m.in. konieczności ożywienia Głównego Rynku.

Sercem miasta jest starówka

Kandydat na prezydenta Kalisza zaprezentował we wtorek pierwszą część swojego programu. Nazwałem ją hasłowo mieszkać, czyli żyć w mieście i dawać życie miastu.

- Sercem miasta jest oczywiście starówka, śródmieście. To nasze kaliskie serce, co widać gołym okiem, umiera. Symbolicznym aktem domknięcia tego procesu jest przykrycie starówki zwartą granitową płytą. Nie o to nam przecież chodzi. Chodzi o to by ludzie to życie ze sobą przynosili i by to życie tętniło. Starówka to nie granitowe bloki, kostka, powierzchowne dekoracje - mówił prof. Piotr Łuszczykiewicz. - Nie tak dawno obecny prezydent przedstawił rewitalizację starówki jako projekt godny odbudowy Kalisza po zniszczeniach z I wojny światowej. To mnie zasmuca i obraża. Jeżeli na miarę naszych aspiracji i ambicji są takie gadżety jak palma w doniczce, która powinna stać w gabinecie prezydenta, czy napis w trawie "Kalisz", to jest to jak w tym dowcipie "Prawie Las Vegas, prawie Hollywood".

Kandydat podaje w wątpliwość, czy to rzeczywiście była rewitalizacja Głównego Rynku, czy może po prostu remont.

- To z czym mieliśmy do czynienia to po prostu remont, położenie płyt, bruku, postawienie kilku przeskalowanych lamp, które wyglądają jak na molo i posadzenie roślinności wziętej z młodej szkółki drzewnej. Może te kaliskie bonsai urosną, a może uschną. Jedno jest pewne, te płyty nam dopieką. Miało być serce miasta, a będzie pusta patelnia - mówił prof. Łuszczykiewicz.

Jako objaw wymierania centrum miasta Piotr Łuszczykiewicz wskazał blisko 80 pustych lokali, w których prowadzona była kiedyś działalność.

- Moim zdaniem najpoważniejsza kwestia, od której należy zacząć to jest przebudowa placu przed Tęczą, to jest budowa parkingu podziemnego i prawdziwa rewitalizacja tego rynku tak, by również on był miejscem imprez kulturalnych i artystycznych, kiermaszy, imprez rodzinnych, spotkań, spacerów, itd. To jest miejsce absolutnie wymarzone dla tego celu. Przyczyni się również do ożywienia całego Śródmieścia - powiedział kandydat na prezydenta Kalisza.

Według kandydata miejsce po bazie KLA nie jest dobrym miejscem dla Filharmonii Kaliskiej, którą chce tam ulokować prezydent Krystian Kinastowski.

Zobacz także:

Protest rolników w Skarszewie. Do gospodarzy dołączyli myśli...

Droga krzyżowa w Kaliszu

Droga krzyżowa przeszła ulicami Kalisza. ZDJĘCIA

Międzynarodowy Dzień Kota. Zobaczcie piękne kocurki naszych czytelników

Zobaczcie piękne kocurki naszych czytelników z okazji obchod...

Walne zebranie OSP w Kościelnej Wsi - 2024

Walne zebranie OSP w Kościelnej Wsi. Duże inwestycje dzięki ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto