Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poetyki wieczór w kaliskiej bibliotece. Promocja książki Izabeli Fietkiewicz-Paszek ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Poetyki wieczór w kaliskiej bibliotece. Promocja książki Izabeli Fietkiewicz-Paszek
Poetyki wieczór w kaliskiej bibliotece. Promocja książki Izabeli Fietkiewicz-Paszek Bartłomiej Hypki
"Koniec srebrnej nitki" to zbiór 22 sonetów poświęconych pisarzom i pisarkom związanym z Kaliszem. W środowy wieczór, 12 października, odbyło się spotkanie z autorką książki, Izabelą Fietkiewicz-Paszek, w którym uczestniczyło blisko sto osób.

Czwarta w dorobku poetki książka to 22 sonety poświęcone pisarzom związanym z Kaliszem - zarówno twórcy z kanonu lektur szkolnych, jak i tych mniej popularnych.

- Są osoby, które w Kaliszu się urodziły, są takie, które tu umarły, są takie, które tu były przez chwilę, takie, które tu spędziły całe życie, takie, które Kalisz kochały, i takie, które nieszczególnie go lubiły. Ważne, żeby będąc w tym historycznym ciągu osób piszących w tym mieście, uhonorować tych, którzy byli tu przede mną - mówi Izabela Fietkiewicz-Paszek. - Asumptem była śmierć Arka Pacholskiego, bo dotarło do mnie, że na naszych oczach dzieje się historia, który kojarzył się niektórym z rowerem czy z komentarzami, ale tak naprawdę odszedł człowiek literatury.

Według księgi Koheleta wiążąca nas srebrna nić urywa się w momencie śmierci. Tymczasem poetka próbuje ją uchwycić, aby choć na chwilę pobyć wspólnie z twórcami z przeszłości.

- Byłam świadoma, że to będzie wybór. Nie da się wszystkich. Chcę, żeby czytelnicy mieli niedosyt, a nie przesyt. Jest jeszcze wielu ludzi literatury związanych z Kaliszem, którzy godni są tego, aby o nich pamiętać - uważa Izabela Fietkiewicz-Paszek.

Dlaczego wybrała formę sonetu?

- Skoro zdecydowałam, że będę pisała sonety, musiałam się dyscyplinować, powściągnąć słowotok. Czasami nie jest to proste. W pisaniu najważniejsza jest redukcja, a pisanie jest sztuką skreślania i walczenia z nadmiarem słów - tłumaczy.

Ilustracje do książki stworzył Jarek Wójcik, a w serwisie Youtube można obejrzeć krótki film animowany nawiązujący do tomiku, zrealizowany przez Michała Kwiatkowskiego.

Rozmowę z poetką prowadził Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Wybrane sonety odczytał aktor kaliskiego teatru Wojciech Masacz. Po spotkaniu nie zabrakło słodkiego poczęstunku i kuluarowych rozmów.

Książka ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Kalisza, a patronat nad publikacją sprawuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu. Publikacja jest efektem ubiegłorocznego pobytu autorki w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie w ramach programu "Goście Radziwiłłów", którego organizatorem jest Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz także:

Dzień Edukacji Narodowej w Kaliszu. Dyrektorzy i nauczyciele nagrodzeni

Dzień Edukacji Narodowej w Kaliszu. Dyrektorzy i nauczyciele...

Powiatowy Dzień Edukacji w Opatówku. Podziękowania dla pracowników oświaty

Powiatowy Dzień Edukacji w Opatówku. Podziękowania dla praco...

Największa pyra w Wielkopolsce urosła w podkaliskiej gminie ...

Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Granty dla najlepszych uczniów

Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Granty dla najle...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto