MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski z absolutorium za 2022 rok!

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski z absolutorium za 2022 rok!
Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski z absolutorium za 2022 rok! Bartłomiej Hypki
Prezydent Krystian Kinastowski podczas czerwcowej sesji Rady Miasta Kalisza otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za 2022 rok oraz wotum zaufania.

Budżet na rok 2022 Rada Miasta uchwaliła 28 grudnia 2021 r. Zawierał on dochody w wysokości 676.548 tys. zł, natomiast wydatki stanowiły kwotę 707.688 tys. zł. Na przestrzeni minionego roku budżet ten uległ zmianom w wyniku przyjętych uchwał rady i zarządzeń prezydenta. Prezydent Krystian Kinastowski przedstawił radzie informację na temat stanu mienia Miasta Kalisza, a także raport o stanie gminy za ubiegły rok.

- Chciałabym podziękować wszystkim radnym, którzy nas w tych wysiłkach pracy dla mieszkańców wspierają - mówi prezydent Krystian Kinastowski. - Wszystkie krytyczne uwagi przyjmujemy z pokorą, staramy się wszędzie tam, gdzie ta krytyka jest właściwa, działać. Tak widzę również rolę opozycji, aby celnie punktowała to, co robimy. W tej mnogości zadań możemy pewne rzeczy ominąć lub też inaczej rozkładać akcenty, więc myślę, że gdyby rzeczywiście opozycja była skuteczna i konstruktywnie recenzowała nasze prace, byłoby to z korzyścią dla miasta. Mam wrażenie, że często te wycieczki są zbyt osobiste, a nie zapominajmy, że wchodzimy w okres wyborczy, także prób odwracania rzeczywistości będzie coraz więcej. A my będziemy robić swoje i liczymy że na wiosnę mieszkańcy będą mieli okazję ocenić działania nasze i poszczególnych radnych. W Kaliszu w ostatnich latach dzieje się bardzo dużo, nie tylko w mojej ocenie, większości radnych, ale i mieszkańców.

Za wotum zaufania dla prezydenta głosowało 13 radnych, 10 było przeciw. Przy punkcie dotyczącym absolutorium z wykonania budżetu za 2022 rok za głosowało 13 radnych, 9 było przeciwnych, a 1 radny nie oddał głosu.

- Wystarczy wyjść na miasto i zobaczyć, że w mieście realizowany było lub nadal jest sporo inwestycji. Były problemy z rozpoczęciem w poprzednich kadencjach z rozpoczęciem ważnych dla miasta zadań, jak remont Głównego Rynku, ulicy Kanonickiej, rewitalizacji plant oraz parku. Następują zmiany, co zauważają mieszkańcy - mówi radny Leszek Ziąbka z PiS.

Opozycja uważa, że nawet dobre pomysły są odrzucane, gdy padają ze "złej" strony.

- Polityka pana prezydenta opiera się przede wszystkim na PR-rze. Codzienne obowiązki realizowane z pieniędzy podatników są obudowywane dobrymi zdjęciami i przedstawiane jako wielki sukces. Dobrym PR-em nie rozwiązuje się problemów ludzi - uważa Barbara Oliwiecka z klubu Polska 2050, który głosował przeciwko wotum zaufania i udzieleniu absolutorium prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu. - Prezydent zamknięty jest na grupę radnych, którzy go wspierają, a deklarował, że będzie prezydentem wszystkich. Mamy wrażenie, że nasze wnioski są odrzucane tylko dlatego, że są nasze.

Wymienia tu choćby kwestię wsparcia przejazdów dla rodzin zastępczych, problemu z uzyskaniem Kaliskiej Karty Mieszkańca dla osób zameldowanych czasowo czy sposób na rozwiązanie problemu niszczejących pustostanów.

- Połączenia autobusów KLA wymagają zmian. Apelujemy o to, że młodzież z ościennych gmin jest dyskryminowana, bo zostały zerwane porozumienia transportowe - dodaje Barbara Oliwiecka. - Liczba mieszkańców nam maleje. Od początku kadencji pana prezydenta zmalała o 6000 osób. W dużej mierze przeprowadziły się one poza miasto. Nie można ich odrzucać, bo na tym cierpią przedsiębiorcy. To ich klienci.

Dariusz Grodziński z PO wypowiada się w podobnym tonie.

- Chciałbym, żeby prezydent cenił sobie głosy mieszkańców i organów kontrolujących jego, a zarówno z dokumentów NIK, jak i RIO wynika, że w ratuszu nie są przestrzegane przepisy prawa finansowego, publicznego, zamówień publicznych. Jedne rzeczy budujemy, co doceniam, ale drugie zamykamy. Jest nowy basen, zamykamy stary. Jest stara sala gimnastyczna, zamykamy boiska, bo ktoś nie dogląda istniejącego majątku. Dlatego jesteśmy przeciwni udzieleniu wotum zaufania i absolutorium - komentuje radny.

Zobacz także:

Mezo nagrał teledysk w Specjalnej Szkole Podstawowej nr 19 w Kaliszu

Słynny raper nagrał teledysk w Specjalnej Szkole Podstawowej...

Bieg Urwisa w Kaliszu. Wystartowało 18 drużyn z kaliskich sz...

Zjazd klas mundurowych na terenie kampusu SWWS. ZDJĘCIA

Reto na Majówce w Emilianowie. Tak bawiła się młodzież. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto