Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed CKiS stanie rzeźba z okazji 50-lecia festiwalu jazzowego w Kaliszu

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Przed CKiS stanie rzeźba z okazji 50-lecia festiwalu jazzowego w Kaliszu
Przed CKiS stanie rzeźba z okazji 50-lecia festiwalu jazzowego w Kaliszu CKiS w Kaliszu
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu pozyskało fundusze na rzeźbę "Piano-Forte", która ma upamiętnić historię 50 lat festiwalu jazzowego w Kaliszu. Monument o wartości pół miliona złotych ma stanąć przed siedziba główną CKiS przy ul. Łaziennej.

Rzeźba na 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu pozyskało fundusze na rzeźbę w ramach programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023" prowadzonego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Rzeźba "Piano-Forte" ma upamiętnić historię 50 lat festiwalu jazzowego w Kaliszu i sławić imprezę przez następne dziesiątki lat. Rzeźba o rozmiarach 3,2 m z białego marmuru i czarnego granitu o wartości pół miliona złotych, ma stanąć przed siedziba główną CKIS przy ul. Łaziennej.

- Autorem będzie światowej klasy i sławy Polak, mieszkający na co dzień w Rzymie Krzysztof M. Bednarski, znany z rzeźb upamiętniających wielkie postacie muzyki i filmu, wielu rzeźb i instalacji znanych w galeriach sztuki, oraz rzeźb w miejskiej przestrzeni publicznej. Co jest dla mnie symboliczne i ważne, artysta jest wychowankiem kaliszanina - prof. Jerzego Jarmuszkiewicza, autora pomnika Asnyka w Kaliszu i Małego Powstańca w Warszawie oraz wielkim miłośnikiem jazzu - tłumaczy Dariusz Grodziński, dyrektor CKiS w Kaliszu.

O projekcie

Rzeźba będzie miała kształt wielkiego koła, złożonego z symbolicznej kompozycji białych i czarnych klawiszy. Do tego będzie użyty najwyższej jakości granit i marmur.

- Dla mnie osobiście ta rzeźba opowie historię pianistyki, która w Kaliszu nieprzerwanie kołem się toczy. Przekazując pałeczkę w sztafecie pokoleń upamiętniamy ją i dopisujemy kolejne wielkie rozdziały. Ta rzeźba to też dla mnie magiczny portal, przez który można przejść, zanurzając się w głębi muzyki jazzowej. Ta na wskroś współczesna rzeźba będzie zarazem trwałym pomnikiem kaliskiej historii i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń - tłumaczy Dariusz Grodziński.

Muzyka jest abstrakcyjna, zatem autor przyjął, że najlepszą formą dla jej wizualizacji również będzie abstrakcja.

- Pracując nad tą koncepcją uznałem, że ideę muzyki jazzowej dobrze odda wertykalnie ustawione koło, na którego konstrukcję złożą się elementy z czarnego i białego kamienia. Zestawienie białego z czarnym nawiązuje do klawiatury. Jednak aby uniknąć dosłowności, zróżnicowałem proporcje czerni i bieli oraz wielkość elementów. Dodatkowo zwiększyłem ekspresję formy przez wysunięcie niektórych bloków poza linię okręgu. Tak zdekonstruowana forma według mnie dobrze odpowiada swobodzie jazzowej improwizacji. Koncepcja poprzedzająca powstanie rzeźby "Piano-Forte" na początku wydawała mi się niemal niemożliwa do zrealizowania, ponieważ moim zamiarem było przełożenie czegoś tak ulotnego i nieposkromionego jak muzyka jazzowa na twardy i nieruchomy język kamienia. Jednak odnoszę wrażenie, że to się udało. Potwierdzają to opinie krytyków sztuki, którym pokazywałem projekt - wyjaśnia Krzysztof. M. Bednarski.

Ponieważ rzeźba ma stanąć na terenie cypelka wzdłuż ul. Łaziennej, będzie to wymagało współpracy z miastem Kalisz. Teren pierwotnie będący własnością CKIS jest obecnie wywłaszczany przez miasto pod inwestycje rewitalizacyjną, dlatego w projekcie jest zgłoszone miasto jako partner. Jak podkreśla szef CKiS, podziękowania należą się Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu i dyrektorce galerii Joannie Dudek za konsulting merytoryczny przy planowaniu dzieła.

Zobacz także:

Morsy z Kalisza na XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie

Morsy z Kalisza na XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielni...

Zakochani z Kalisza i powiatu kaliskiego. Zobaczcie szczęśli...

Walentynki w kaliskim ratuszu. Widok na panoramę miasta i ni...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto