Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWiK w Kaliszu zakupiło nowy sprzęt do badania wody

Daria Kubiak
PWiK w Kaliszu zakupiło nowy sprzęt do badania wody
PWiK w Kaliszu zakupiło nowy sprzęt do badania wody PWiK Kalisz
Laboratorium analityczne PWiK w Kaliszu zostało wyposażone w nowoczesną aparaturę do badania próbek wody. Nowy sprzęt pozwoli firmie obniżyć koszty oraz kilkakrotnie skrócić czas dokonywanych analiz. Na zakup spółka wydała 240 tys. zł.

- Zakupiliśmy chromatograf jonowy z podajnikiem próbek oraz zestaw do wykrywania bakterii metodą Colilert18. Chromatografia jonowa jako metoda analityczna jest stosowana od wielu lat na świecie. Dzięki ciągłemu rozwojowi tej techniki, wprowadzaniu kolejnych innowacji stała się metodą, która z powodzeniem zastępuje wiele tradycyjnych metod analitycznych – mówi Andrzej Anczykowski, prezes PWiK w Kaliszu.

Magdalena Binkowska, kierownik Działu Laboratorium PWiK tłumaczy na czym polegają możliwości analityczne chromatografu jonowego.

- Korzystając z tej aparatury można wykonywać oznaczenia w wodzie oraz ściekach takich jonów jak: fluorkowy, bromkowy, chlorkowy, siarczanowy oraz azotany, azotyny i fosforany. Istnieje również możliwość oznaczania kationów jak i pochodnych chlorowania wody (chloranów, chlorynów i bromianów). Stosując metody tradycyjne na przeprowadzenie 7 analiz jednej próbki potrzebowaliśmy 8 godzin. Analizy wykonywane za pomocą chromatografu zajmują 1 godzinę – wyjaśnia szefowa laboratorium w kaliskich wodociągach.

Stosując zestaw do wykrywania bakterii metodą Colilert18 laboratorium PWiK uzyskuje wyniki znacznie szybciej, niż bywało to dotychczas. Już po czasie od 18 do 24 godzin, czyli w ciągu jednej doby może stwierdzić czy w wodzie znajdują się na przykład bakterie fekalne Wcześniej na wyniki trzeba było czekać nawet pond 48 godzin.

- Zaletą tej metody jest nie tylko szybkość uzyskiwanego wyniku, ale także duża wykrywalność bakterii sięgająca 99,8 proc. jak również możliwość jednoczesnego wykrycia bakterii grupy coli oraz Escherichii coli. Zestaw ten pozwoli również w przyszłości rozszerzyć działalność Laboratorium PWiK o inne szybkie metody oznaczania na przykład bakterii paciorkowca kałowego w wodzie – dodaje Magdalena Binkowska.

W listopadzie laboratorium PWiK w Kaliszu poddane zostało corocznej ocenie przez Polskie Centrum Akredytacji. Oceniano m.in. nowe metody, stosowane w badaniach analitycznych. Laboratorium potwierdziło swoje kompetencje, co oznacza, że będzie mogło wykonywać badania za pomocą nowego wyposażenia metodami akredytowanymi.

. Możemy więc być spokojni, że woda, którą PWIK w Kaliszu dostarcza do naszych domów jest bezpieczna dla naszego zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto