Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Liskowa i Opatówka za pomocą dronów będą badać stan powietrza

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Pomoce dydaktyczne trafił do szkół w Liskowie i Opatówku w powiecie kaliskim
Pomoce dydaktyczne trafił do szkół w Liskowie i Opatówku w powiecie kaliskim Marta Wolarz
Nowoczesny sprzęt do badania stanu powietrza, mapowania upraw oraz oznaczania zawartości podstawowych składników pokarmowych oraz odczynu pH gleby trafił do uczniów z Liskowa i Opatówka. Te pomoce dydaktyczne mają służyć zdobywaniu praktycznej wiedzy na temat precyzyjnego rolnictwa.

Przekazanie pomocy dydaktycznych zakupionych z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na edukację ekologiczną odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. To efekt realizowanego przez samorząd powiatu kaliskiego zadania pod nazwą „Doposażenie pracowni dydaktycznych Zespołu Szkół Nr 1 w Liskowie oraz Zespołu Szkół im. St. Mikołajczyka w Opatówku”. Do szkół trafiły dwa drony z wyposażeniem do badania jakości powietrza i mapowania upraw oraz piętnaście zestawów do oznaczania zawartości podstawowych składników pokarmowych oraz odczynu pH gleby.

Na ręce dyrekcji oraz uczniów obu szkół sprzęt edukacyjny przekazali starosta kaliski Krzysztof Nosal, wicestarosta Zbigniew Słodowy oraz Andrzej Woźniak dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa i Adam Jakóbczak zastępca dyrektora Wydziału. Łączny koszt zadania wynosił 105 tysięcy złotych, z czego 80 tysięcy złotych to dotacja ze środków WFOŚiGW w Poznaniu. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Powiatu Kaliskiego.

- Powyższe działania to jedynie wstęp do pozyskiwania wiedzy o prowadzonych uprawach w czasie rzeczywistym, którą można wykorzystać do planowania ich nawożenia i ochrony, a w odniesieniu do edukacji młodzieży dobry sposób na podniesienie świadomości o nowoczesnych kierunkach rozwoju rolnictwa. Przekazywane w dniu dzisiejszym pomoce dydaktyczne są elementem inwestowania Powiatu Kaliskiego w młode pokolenie uczniów naszych szkół, którzy zdobytą wiedzę i doświadczenie będą mogli praktycznie wykorzystać przejmując i rozwijając swoje gospodarstwa, czy właściwie przedsiębiorstwa rolnicze - powiedział starosta Krzysztof Nosal.

Doposażenie pracowni dydaktycznych ma na celu umożliwienie praktycznego wykonywania badań zawartości podstawowych składników pokarmowych oraz odczynu pH gleby, co pozwoli na ugruntowanie wiedzy uczniów szkół średnich o profilu rolniczym. Badanie zasobności gleb w składniki pokarmowe jest jedną z podstaw precyzyjnego rolnictwa. Rozwój tego kierunku uprawy roli może znacząco wpłynąć na ograniczenie negatywnego oddziaływania stosowanych nawozów sztucznych i środków ochrony roślin na otaczające nas środowisko.

Bardzo istotnym elementem tych procesów jest również gospodarowanie zasobami wodnymi. Zbieranie informacji o aktualnym stanie upraw, mapowanie poszczególnych pól pod względem ich wilgotności wymaga posiadania mobilnych urządzeń monitorujących, które bezinwazyjnie wykonują pomiary lub pozwalają na szczegółową obserwację roślin.

ZOBACZ TAKŻE:

Najlepsi w Wielkopolsce policjanci pełniący służbę patrolową...

Finał Cyklu Turniejów Południowej Wielkopolski w Piłce Ręcznej Dzieci

Kalisz: Wielki finał Cyklu Turniejów Południowej Wielkopolsk...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto