Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Głównego Rynku w Kaliszu. Archeolodzy napotkali na kolejne znaleziska ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Remont Głównego Rynku w Kaliszu. Archeolodzy napotkali na znaleziska
Remont Głównego Rynku w Kaliszu. Archeolodzy napotkali na znaleziska Bartłomiej Hypki
Bucik z późnego średniowiecza, kości zwierzęce czy też fragmenty murów, prawdopodobnie dawnego odwachu. W trakcie remontu Głównego Rynku w Kaliszu już po kilku dniach archeolodzy natrafili na pierwsze znaleziska. Co jeszcze może kryć się pod płytą?

Podczas prac ziemnych natrafiono dotychczas także m.in. na odpływ od słynnej rząpi, a obok niego na inne znaleziska.

- Pod tą drewnianą belką znaleźliśmy bucik prawdopodobnie z późnego średniowiecza, który zostanie oddany do konserwacji, a następnie do muzeum - tłumaczy Paweł Tomala, kierownik grupy archeologicznej. - Znaleźliśmy też fragmenty ceramiki. Odnaleźliśmy również fragment muru, prawdopodobnie sprzed I wojny światowej, ale należy przy nim rozszerzyć zakres badań.

Badacze odkopali także murowaną studnię z lat 60. ubiegłego wieku. Badacze mieli nadzieję na odnalezienie monet, ale niestety, dotychczas niczego nie udało się odkryć.

- Ze względu na charakter miejsca, w którym prowadzone są prace budowlane, brano pod uwagę możliwość pojawienia się takich elementów. Harmonogram prac uwzględnia tego typu sytuacje. Rewitalizacja Głównego Rynku, a więc serca najstarszego z polskich miast, jest prowadzona z poszanowaniem dla wszelkich elementów dokumentujących jego dzieje - informuje Kancelaria Prezydenta Kalisza.

Decyzje co do dalszych prac ma podjąć konserwator zabytków w Kaliszu.

- Wydane jest pozwolenie na badania archeologiczne, a w jego ramach archeolodzy muszą wykonać oczyścić odkryte fundamenty i zinwentaryzować wszystkie znaleziska, aby móc dalej prowadzić prace. Nam również zależy, aby roboty posuwały się jak najwydajniej. Nie ma wstrzymania prac, ale archeolodzy muszą mieć czas na inwentaryzację odkryć. W tym czasie prace mogą być wykonywane w innym fragmencie - tłumaczy nam Beata Matusiak, kierownik kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. - Trudno na razie prorokować co do odkryć, archeolodzy najpierw muszą oczyścić fragmenty muru i odpływu.

Remont rynku w Kaliszu

Przebudowa Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej podzielona została na siedem etapów. Pierwszy – obejmuje część placu przed ratuszem pomiędzy ulicami Łazienną a Rzeźniczą. Po zakończeniu tych robót realizowane będą następne etapy, obejmujące części Głównego Rynku, kolejno: pomiędzy ulicami św. Stanisława i Śródmiejską, Mariańską i Zamkową oraz Kanonicką i Złotą. Przebudowa ulicy Kanonickiej podzielona zostanie na trzy części, ograniczone kolejnymi przecznicami. Jako pierwszy odnowiony zostanie odcinek pomiędzy Głównym Rynkiem a Garbarską.

ZOBACZ TAKŻE:

Kaliski Tydzień Zdrowia. Kolorowy pochód przeszedł na Główny Rynek

Kaliski Tydzień Zdrowia. Kolorowy pochód przeszedł na Główny...

Tłumy bawiły się na festynie z okazji Dnia Dziecka w Szałem....

Dzień Dziecka w Kaliszu. Moc atrakcji na Polach Marsowych

Dzień Dziecka w Kaliszu. Moc atrakcji na Polach Marsowych ZDJĘCIA

Gmina Gołuchów. W Ośrodku Kultury Leśnej odbył się Festiwal ...

Dotacje na zabytki w Kaliszu. Jakie kwoty przyznał Sejmik Wo...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto