Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seans filmu „Święto Ognia”. Kaliszanie mieli okazję spotkać się z reżyserką i aktorkami. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
„Święto Ognia” opowiada o życiu niepełnosprawnej i niezwykle pogodnej 20-latki i jej bliskich, wzrusza i uczy. Kaliszanie mieli okazję obejrzeć go podczas pokazu specjalnego w Multikinie, a po seansie spotkać się z reżyserką Kingą Dębską i aktorkami- Kingą Preis, Karoliną Gruszką, Pauliną Pytlak, Joanną Drabik. Na wyjątkowe wydarzenie zaprosiła Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu.

Pokaz specjalny filmu "Święto Ognia" w Kaliszu

Pokaz filmu „Święto Ognia”, który odbył się w czwartek, 1 lutego w Multikinie był trzecim organizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu. Wcześniej kaliska publiczność obejrzała „Sonatę” i „Śubuka”. Za każdym razem celem jest przybliżanie nam postrzegania świata przez osoby ze szczególnymi potrzebami. Tym razem pełną wzruszeń lekcję widownia przeżyła oglądając pokaz ekranizacji powieści Jakuba Małeckiego pt. „Święto Ognia” w reż. Kingi Dębskiej (reżyserki filmów „Moje córki krowy”, „Plan B”, „Zupa nic”).

- Kiedy przeczytałam „Święto Ognia”, które przesłał mi producent filmu i powiedział, że bardzo by chciał, żebyśmy razem go zrobili, to byłam bardzo sceptyczna, bo ja lubię robić własne scenariusze, ale jak to przeczytałam bardzo się wzruszyłam, bo myślę, że tak uczuciowa książka i film są podobne, choć jest wiele różnic. Zrozumiałam, że trafiła mi się jakaś perła. Bardzo się cieszę, że to zrobiłam, bo on zmienił mnie jako człowieka i to chyba nawet na lepsze – mówiła Kinga Dębska, reżyserka filmu „Święto Ognia”.

Po seansie odbyło się spotkanie z twórcami filmu z reżyserką Kingą Dębską oraz aktorkami: Kingą Preis, Karoliną Gruszką, Pauliną Pytlak, Joanną Drabik, Elżbietą Zajko.

- Praca w tym filmie uświadomiła mi jak trudny jest świat osób niepełnosprawnych. Myślę sobie, że bardzo często postrzegamy naszą misję wobec osób niepełnosprawnych bardzo prymitywnie, czyli wydaje nam się, że jeżeli są to osoby zaopiekowane zdrowotnie, jeżeli zapewnimy rehabilitację i logopedę to już naprawdę wystarczy i nie wchodzimy w żadną relację z tymi osobami, bo nie umiemy, bo się boimy, bo się wstydzimy, bo nie wiemy jak podejść do tych ludzi. (…) A nie mamy jako tacy przeciętni „Kowalscy” świadomości tego, że osoby z niepełnosprawnością mają też pełne prawo do kochania i bycia kochanym – mówiła Kinga Preis, odtwórczyni roli Józefiny.

Czytaj także:

Jedną z głównych ról zagrała Paulina Pytlak, która wcieliła się w postać niepełnosprawnej 20-latki i bardzo wiarygodnie oddała jej charakter.

- To były trzymiesięczne przygotowania, które przebiegały dwutorowo. Kiedy 1 czerwca dowiedziałam się, że dostałam tę rolę to już następnego dnia reżyserka obsady powiedziała, że jest piknik na zakończenie roku w szkole specjalnej, żebym przyszła. To był dla mnie pierwszy kontakt z osobami z niepełnosprawnością. Przeżyłam to bardzo emocjonalnie. Właśnie w tej szkole była Zuzia, która była inspiracją dla postaci Anastacji, z którą rozmawiałam za pomocą ksiązki, widziałam jak ona posługuje się myszką, pozwoliła mi siebie nagrywać, dzięki czemu mogłam w domu oglądać i naśladować ją i odnaleźć to w sobie. Drugą ścieżką były spotkania z choreografką i z Kasią Podstawką, czyli 25-letnią dziewczyną z porażeniem, która pisze doktorat. Nie dość, że była niesamowitą inspiracją ludzką do działania to jeszcze pozwoliła mi dotykać swojego ciała, mówiła jak to jest funkcjonować w świecie – opowiadała Paulina Pytlak.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, a zorganizowała je Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu.

„Święto Ognia” – o czym jest film?

Anastazja, którą gra Paulina Pytlak ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja, grana przez Joannę Drabik– wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk_. Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie

Zobacz także:

Kiedy nastąpi odbiór ul. Kanonickiej oraz Głównego Rynku?

Rewitalizacja w Kaliszu. Kiedy nastąpi odbiór ul. Kanonickie...

7. Gala Przeglądu Piosenki i Poezji Patriotycznej w Kaliszu. ZDJĘCIA

WOŚP w Brzezinach zagrała rekordowo! ZDJĘCIA

"Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje". Spotkanie młodzieży z kaliskich szkół z dr. Erykiem Matuszkiewiczem

"Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje". Spotkanie młodzieży...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto