Sesja Rady Powiatu Kaliskiego. Radni o ochronie przeciwpożarowej, szczepieniach i stanie sanitarnym powiatu FOTO

BH
Sesja Rady Powiatu Kaliskiego. Radni o ochronie przeciwpożarowej, szczepieniach i stanie sanitarnym powiatu
Sesja Rady Powiatu Kaliskiego. Radni o ochronie przeciwpożarowej, szczepieniach i stanie sanitarnym powiatu Wioletta Przybylska
Bezpieczeństwo w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ocena stanu sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej, a także kwestia szczepień ochronnych - m.in. te tematy poruszono podczas ostatniej, VII Sesji Rady Powiatu Kaliskiego.

Na Komisji Infrastruktury i Porządku Publicznego komendant PSP w Kaliszu, mł. bryg. mgr inż. Sławomir Kotoński, omówił kwestię stanu bezpieczeństwa publicznego powiatu kaliskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Zdaniem komendanta powiat kaliski jest względnie bezpieczny, a jednostki cechuje szybkość reakcji.

- Służby PSP wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego powinny w ciągu maksymalnie 15 minut dotrzeć na miejsce zdarzenia w powiecie kaliskim. Największe zagrożenia w powiecie stanowią pożary lasów, pożary w gospodarstwach rolnych i uprawach oraz zdarzenia komunikacyjne - referował.

Jak przypomniał komendant, na 132 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie kaliskim 22 są wpisane do KSRG, dzięki czemu są to jednostki o zwiększonym potencjale. Ogółem w 2018 roku na terenie powiatu kaliskiego miało miejsce 2306 akcji ratowniczo - gaśniczych. Podczas komisji wspominano również o konieczności szkoleń strażaków ochotników oraz omówiono najważniejsze akcje edukacyjno - informacyjne, jakie zostały przeprowadzone w 2018 roku przez PSP.

Drugą omawianą informacją była "Ocena stanu sanitarnego i sytuacja epidemiologiczna powiatu kaliskiego", którą przedstawiła Anna Napierała, p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora w Kaliszu. Inspektor oceniła, że stan sanitarny powiatu kaliskiego należy uznać za zadowalający i nie stanowiący bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Głównymi obszarami działalności sanepidu w 2018 roku były sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych, badania jakości wody przeznaczonej do spożycia, stan sanitarny obiektów użyteczności publicznej, kąpielisk, ZOZ-ów, szkół i placówek oświatowo -wychowaczych, środowiska pracy a także promocja zdrowia.

Podczas Komisji radni zwracali uwagę na temat szczepień ochronnych oraz nasilone działania grup anty-szczepionkowych.

- W roku 2018 prowadzono postępowanie administracyjne wobec rodziców uchylających się od szczepień ochronnych 103 dzieci, w tym zgłoszonych w roku sprawozdawczym 35. Na skutek prowadzonego postępowania poddano szczepieniom 17 dzieci, 7 spraw przekazano zgodnie z kompetencją do właściwych PPIS. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu wystawił 4 tytuły wykonawcze skierowane do Wojewody Wielkopolskiego w celu nałożenia grzywny - tłumaczyła Anna Napierała.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Odpicowane mieszkanie rodem z Nowego Jorku i Hampton

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Radni powiatu to głupki. po dyrektora zatrudnia synowa księgowej i inne stare baby z rodziny w wieku emerytalnym. Weźcie ja za d-psko i przepytajcie ile lasek wieku emerytalnym zatrudnia
Dodaj ogłoszenie