Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanieje wywóz śmieci, a lasy będą czystsze?

Elżbieta Bielewicz
naszemiasto.pl
Z naszego krajobrazu mają zniknąć dzikie wysypiska śmieci, odpady walające się przy drogach, czy stary sprzęt agd "zdobiący" lasy. Dodatkowo opłaty za wywóz śmieci z posesji mają potanieć o kilkadziesiąt procent. Takie korzyści obiecuje nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Czy rzeczywiście tak będzie?

Zgodnie z nowym prawem od stycznia 2012 roku gminy przejmą gospodarowanie odpadami. To one teraz w przetargach wybiorą firmy, które będą odbierać śmieci. Właściciele nieruchomości, którzy dotąd samodzielnie podpisywali takie umowy, teraz będą wnosić stosowną opłatę do gminy. Ustawodawca zakłada, że jeśli trzeba będzie płacić tzw. podatek śmieciowy, to nikomu nie będzie się już opłacać wywozić śmieci do lasu. Nie trafi tam też zużyty sprzęt agd, bo gminy będą miały obowiązek tworzenia punktów gromadzenia tego rodzaju odpadów. Natomiast fakt, że samorządy będą miały większe możliwości negocjowania ceny, niż np. pojedyncze gospodarstwa, doprowadzi do obniżki kosztów. Jak podaje portal Money.pl obecnie średni koszt to 20 zł na osobę miesięcznie, po zmianach może spaść nawet o 70 procent.

- Nie sądzę, aby aż tak spadły opłaty - powątpiewa wiceprezydent Kalisza, Daniel Sztandera. - Trzeba będzie płacić za transport śmieci, pojemniki, utylizację, itp. Myślę jednak, że nie powinno być drożej. W tej chwili przygotowujemy analizę. Co się zmieni? Dotąd firma odbierała śmieci i nie mieliśmy wpływu na to, co się dalej z nimi działo, teraz możemy to kontrolować. To ważne, gdyby wziąć pod uwagę np. konieczność budowy spalarni, do której musi trafić odpowiedni strumień odpadów, by inwestycja była opłacalna. Problemy mogą mieć te samorządy, które utworzyły spółki komunalne ze swoim 100-procentowym udziałem. Teraz może się okazać, że taka spółka przegra w przetargu. Plusy ustawy to na pewno czystsze środowisko.

Nowe prawo jakkolwiek niesie z sobą wiele korzyści, budzi też wiele obaw.
- Trudno przewidzieć, jakie ta zmiana będzie miała skutki finansowe - komentuje burmistrz Gminy i Miasta Stawiszyn Robert Jarzębski. - Mieszkańcy będą zobowiązani do płacenia podatku śmieciowego, a wiadomo, że ściągalność podatków nigdy nie jest stuprocentowa. Tak więc część kosztów znów poniosą samorządy.

Podobne obawy ma pani wójt gminy Lisków Maria Krawiec.
- Na pewno nie uda się zebrać tego podatku od wszystkich. I to jest problem. Na razie jesteśmy na etapie przygotowań. Lisków jest małą gminą, więc wybierzemy jedną firmę do wywozu śmieci. Obecnie są trzy.

Nowelizacja wejdzie w życie od stycznia 2012 roku, lecz przewidziano także półtoraroczny okres przejściowy. W powiecie kaliskim wszystkie samorządy chcą z tej możliwości skorzystać. Skutkiem ustawy może być mniej śmieci w lasach, ale czy także mniej będziemy płacić za odbiór odpadów? To się dopiero okaże.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto