Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Krwiodawcy. Dlaczego warto oddawać krew? FILM

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Wideo
od 16 lat
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To święto cichych bohaterów, którzy dzielą się niezastąpionym lekiem z ofiarami wypadków lub osobami chorymi. O tym, kto może zostać krwiodawcą i dlaczego warto nim zostać opowiada Janusz Sibiński, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK.

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy

Lato to czas, kiedy krwiodawcy są szczególnie potrzebni. Jej zapasy w tym okresie kurczą się, bo wielu potencjalnych dawców wyjeżdża na wakacje, a z drugiej strony jest więcej wypadków i wzrasta zapotrzebowanie. Dlatego też w tym okresie PCK OR Kalisz Krwiodawcy Ziemi Kaliskiej starają się regularnie organizować zbiórki krwi, również te plenerowe – podczas festynów, przy parafiach czy innych wydarzeniach w naszym regionie. Na szczęście chętnych do oddawania krwi nie brakuje, za każdym razem pojawiają się też osoby, które chcą zrobić to po raz pierwszy.

- Pomimo wszelkich wynalazków medycyny krew jest nadal lekiem niezastąpionym, którego nie da się sztucznie wyprodukować. I nie jest to jakiś slogan tylko taka jest rzeczywistość i wiele osób, które doświadczyło wypadków lub choruje na przewlekłe choroby wie doskonale, że krew jest lekiem rzeczywiście ratującym życie – mówi Janusz Sibiński, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK.

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat

Żeby oddać krew trzeba spełnić trzy podstawowe warunki- trzeba być pełnoletnim i nie mieć więcej niż 65 lat. Trzeba ważyć co najmniej 50 kg i być zdrowym. To zdrowie jest istotne, bo po pierwsze każdy dawca musi zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale też, żeby ta krew, która trafi do chorego była bezpieczna.

Czytaj także:

Dlaczego warto zostać krwiodawcą?

- Jedna korzyść z oddawania krwi jest ewidentnie niewymierna i niezwykła – to jest satysfakcja z uratowania komuś życia. Można posiłkować się mnóstwem przykładów podawania sytuacji konkretnych i życiowych. Miałem okazję spotkać wiele osób, które żyją dzięki temu, że znalazł się ktoś kto oddał krew i ta krew im pozwoliła żyć, realizować marzenia, pasje, zakładać swoje rodziny. Po prostu żyć pełnią życia – opowiada Janusz Sibiński.

Z oddawaniem krwi wiążą się dodatkowe uprawnienia. Pierwsza to kwestia dnia wolnego, czyli w dniu oddania krwi, w dniu następnym przysługuje dzień wolny od pracy, czyli nieobecność usprawiedliwiona, posiłek regeneracyjny, czyli słynny zestaw czekolad. Natomiast dla tych osób, które oddają krew częściej przysługuje tytuł i odznaka Zasłużony Dawca Krwi i ta odznaka już po 5 litrach, jeżeli chodzi o kobiety i 6 litrach jeżeli chodzi o mężczyzn daje konkretne uprawnienia, czyli pierwszeństwo w korzystaniu ze służby zdrowia, a także uprawnienie do części leków z obniżoną odpłatnością bądź bezpłatnie z tej listy leków podstawowych. W wielu miastach zasłużeni krwiodawcy mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

Finał Cyklu Turniejów Południowej Wielkopolski w Piłce Ręcznej Dzieci

Kalisz: Wielki finał Cyklu Turniejów Południowej Wielkopolsk...

La Strada w Kaliszu. Za nami dni wypełnione spektaklami w pa...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto