Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto ulicy Niecałej w Kaliszu poświęcone Wincentemu Borettiemu

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Już niebawem święto Niecałej
Już niebawem święto Niecałej Ewelina Andrzejczak
Malarze, poeci, artyści, kolekcjonerzy lalek z całej Polski, kataryniarz i piękne zabytkowe samochody – wszystko po to, żeby przenieść kaliszan, co najmniej 100 lat wstecz. Już niebawem, bo w drugi weekend września odbędzie się Święto ulicy Niecałej. W tym roku motywem przewodnim będzie fotografia.

Organizatorzy święta ulicy Niecałej jak zwykle chcą przypomnieć ten adres kaliszanom i opowiedzieć o instytucjach, które niegdyś się tutaj znajdowały i osobach, które mieszkały lub tworzyły tutaj.

– Tegoroczne spotkanie poświęcimy sylwetce Wincentego Franciszka Borettiego, którego atelier fotograficzne znajdowało się przy ul. Niecałej 12. Boretti jest często nazywany prekursorem fotografików kaliskich, chociaż w historii albumy powstawały nieco wcześniej. Natomiast on dysponował pracownią artystycznej fotografii po raz pierwszy w 1882 roku zdobył medal w Moskwie za portrety. Kalisz zawdzięcza mu dokumentację historycznie ważnych postaci w XIX wieku
– mówi Barbara Fibingier, jedna z organizatorek Święta ulicy Niecałej.

Podczas święta ulicy nie zabraknie też prezentacji pierwszych portretów miasta Jana Wilhelma Diehla.
Wystawa merytoryczna, dotycząca pierwszych portretów Kalisza wykonanych przez tego artystę odbędzie się w parafii ewangelickiej – dodaje Eliza Smolińska.

Nie zabraknie też koncertów. Jeden z nich – koncert Chóru Katedralnego Cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, odbędzie się w prawosławnej cerkwi, znajdującej się na Niecałej. W tym roku pamięci tego obiektu zostanie poświęcona tablica pamiątkowa. Koncerty będą odbywać również w Cafe Bodo.

A tak wyglądało Święto ulicy Niecałej przed rokiem

Podczas święta ulicy Niecałej atrakcje dla siebie znajdą również dzieci. W jednym z zaułków bajki będzie czytać Mieczysław Hryniewicz. Na wszystkim mieszkańców czekać będzie kilkadziesiąt stoisk historycznych i artystycznych. Dodatkową atrakcją będą również zabytkowe samochody.

_– Kalisz stał się miejscem gdzie pojawiają się Rolls-Royce, Bentleye, stare pojazdy w związku z tym pomyśleliśmy, żeby stworzyć program o nazwie „Najstarsze samochody w najstarszym mieście w najstarszym parku wśród zabytków”. Chcielibyśmy wykorzystywać tych malarzy, fotografów i zaprosić młode pary, które niedawno wzięły ślub, a poszukują ciekawego tła do pamiątkowych zdjęć przy tych samochodach _– zachęca Cezary Suszyński, organizator imprezy. Impreza odbędzie się 10 września.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto