Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Tadeusz - malarz i rysownik, Mieczysław - ilustrator, Władysław - kronikarz". Wystawa poświęcona braciom Kościelniakom

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wideo
od 16 lat
W poniedziałkowe późne popołudnie w Bibliotece Głównej MBP w Kaliszu otwarto wystawę poświęconą braciom Kościelniakom - "Tadeusz - malarz i rysownik, Mieczysław - ilustrator, Władysław - kronikarz". Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Braci Kościelniaków.

Podczas uroczystego otwarcia komisarza wystawy i zarazem członkini tej niezwykłej artystycznej rodziny, Judyta Dymkowską-Francuz, opowiedziała o wystawie, na którą składa się ponad 200 prac. Jak podkreśliła komisarz wystawy, jest to dotychczas najbogatsza ekspozycja zachowanego dorobku braci Kościelniaków.

od 16 lat

Tym, co w sposób szczególny określa wystawę w Bibliotece Głównej, jest fakt, iż prezentowane grafiki, obrazy olejne, rysunki, litografie, akwaforty, akwarele i inne, pochodzą z wielu, nigdy wcześniej nieprezentowanych publicznie prywatnych kolekcji.

- Na wystawie możemy zobaczyć prace, które dotychczas nie zostały nigdzie ze sobą zderzane. To pozwala zobaczyć, w jakich technice każdy z braci tworzył, jaką miał technikę, jaki miał warsztat - mówi Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej.

W zbudowanie wystawy - salonu pamięci o rodzinie Kościelniaków - włączyły się przez udostępnienie rodzinnych pamiątek m.in. Joanna Kościelniak, Beata Dymkowska, Judyta Dymkowska-Francuz oraz Jan Kościelniak. Pulę prezentowanych prac powiększyła także Książnica Pedagogiczna im. Alfreda Parczewskiego w Kaliszu, wypożyczając na poczet wystawy cztery litografie Władysława Kościelniaka.

- Judyta Dymkowska-Francuz jest chodzącą pamięcią i wiedziałem, że mając ją po swojej stronie znajdę wszystkie prace i uda nam się stworzyć taką pełną ekspozycję poświęconą trzem braciom Kościelniakom - mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

Wystawę w Galerii 66 oglądać można do 30 listopada w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej, tj. od poniedziałku do środy od 10.00 do 18.00 oraz w czwartki i piątki od 8.00 do 16.00. Najbliższe dwa miesiące będą także czasem wykładów i spotkań poświęconych twórczości braci Kościelniaków, organizowanych zarówno do południa, dla młodzieży szkolnej, jak i wieczorami dla wszystkich tych, którzy chcieliby bliżej poznać osobowości utalentowanych braci.

ZOBACZ TAKŻE:

Przedpremierowy pokaz filmu "Znachor" w kaliskim Kinie Centrum

Przedpremierowy pokaz filmu "Znachor" w kaliskim Kinie Centrum

Festyn Archeologiczny "Od Calisii do Kalisza - z ziemi i ognia". Co działo się w grodzie na Zawodziu?

Festyn Archeologiczny "Od Calisii do Kalisza - z ziemi i ogn...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto