Tak miałyby wyglądać Złoty Róg i bulwary nad Prosną. Tylko kiedy się tego doczekamy? WIZUALIZACJE

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
I nagroda równorzędna: Dominika Mielczarek i Kornel Mierzejewski
I nagroda równorzędna: Dominika Mielczarek i Kornel Mierzejewski rewitalizacjakalisz.pl
Udostępnij:
Złoty Róg, reprezentacyjne miejsce w centrum Kalisza stoi puste. Władze Kalisza deklarują, że zlecą opracowanie dokumentacji projektowej na zagospodarowaniem tego terenu oraz bulwarów nad Prosną. Tylko kiedy projekt zostanie zrealizowany?

Radny Eskan Darwich przypomina, że 12 lat temu władze Kalisza podjęły decyzję o likwidacji prowadzonej tam działalności gospodarczej i ogródka gastronomicznego. Od tamtej pory, choć koncepcji było wiele, teren wciąż stoi pusty.

- Dlaczego Złoty Róg jako działalność gastronomiczna został zlikwidowany, skoro nie było konkretnego planu, jak zagospodarować ten teren? Ile budżet miasta stracił dochodów z racji, iż nie ma w tym miejscu działalności gospodarczej? Czy już opracowano konkretną i docelową koncepcję zagospodarowania tego obszaru? - pyta radny w swojej interpelacji.

Krystian Kinastowski przypomina, że "Złoty Róg" zabudowany był obiektami tymczasowymi wzniesionymi w latach 80. ubiegłego wieku, które - jak zauważa - w żaden sposób nie przystawały do wymogów, jakie powinny spełniać obiekty lokalizowane w zabytkowych i reprezentacyjnych rejonach naszego Miasta. Zatem na początku czerwca 2015 roku obiekty zostały zlikwidowane.

- W związku z planami zagospodarowania terenu Złotego Rogu w miesiącu czerwcu i grudniu 2015 r., zorganizowane zostały spotkania z przedsiębiorcami i władzami Miasta. Jedynym zainteresowanym krótkotrwałym zagospodarowaniem tego terenu był podmiot, z którym w 2016 roku Miasto zawarło umowę dzierżawy. Działalność w formie ogródka gastronomicznego była prowadzona do września 2018 roku, na warunkach uzgodnionych z konserwatorem zabytków. W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorca odświeżył otoczenie tego terenu - tłumaczy prezydent Kalisza.

Dodaje, że w 2019 roku dzierżawca nie był zainteresowany zawarciem kolejnej umowy. A od 2020 roku sytuacja pandemiczna nie pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem ogródka gastronomicznego, także teren, jak i inne tego typu w mieście, pozostały niezagospodarowane lub zagospodarowane w niewielkiej części.

Konkurs na projekt zagospodarowania Złotego Rogu

W 2020 roku Miasto Kalisz wspólnie z Politechniką Poznańską zorganizowało studencki otwarty konkurs urbanistyczny na opracowanie projektu konkursowego zagospodarowania między innymi Złotego Rogu oraz bulwaru wzdłuż rzeki Prosny na odcinku od Mostu Kamiennego do Mostu Trybunalskiego. Na konkurs wpłynęło łącznie 91 projektów konkursowych, spośród których członkowie jury konkursowego dopuścili do finału konkursu 14 prac.

- Na podstawie zwycięskich prac konkursowych Miasto zleciło opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej budowy bulwaru na lewym brzegu rzeki Prosny w rejonie Alei Wolności. Koncepcja, w ramach zleconych w jej zakresie badań geotechnicznych i hydrologicznych, ma określić wytyczne realizacji planowanej inwestycji, propozycje rozwiązań technicznych budowy bulwaru wraz z określeniem wariantowości inwestycji oraz jej szacunkowe koszty - wyjaśnia włodarz.

Zakres umowy z wykonawcą obejmuje także wykonanie wizualizacji architektonicznej przyszłych bulwarów, które zostaną zaprezentowane mieszkańcom Kalisza.

- Po uzyskaniu koncepcji i wyborze najbardziej optymalnego wariantu zagospodarowania bulwaru, planuję zlecenie opracowania kompletnej dokumentacji projektowej na budowę bulwaru wraz z nowym zagospodarowaniem Złotego Rogu - tłumaczy Krystian Kinastowski.

I dodaje, że inwestycja będzie realizowana po zabezpieczeniu środków w budżecie Miasta Kalisza na ten cel. Szacunkowego terminu nie podaje.

Zobacz także:

Jan Paweł II. Dziś 16. rocznica jego śmierci. Przypominamy wizytę papieża w Kaliszu

Jan Paweł II. Dziś 16. rocznica jego śmierci. Przypominamy w...

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Wielki Piątek. ZDJĘCIA

I LO w Kaliszu. Asnykowcy zrobili przedświąteczną zbiórkę żywności na rzecz kaliskiego PCK

I LO w Kaliszu. Asnykowcy zrobili przedświąteczną zbiórkę ży...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie