Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr w Kaliszu dla osób niewidzących i niesłyszących

BH
Projekt "Zobacz, usłysz, poczuj teatr" w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego umożliwiający osobom z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu pełny odbiór spektakli, dla wielu osób był pierwszą w życiu okazją, aby poczuć magię teatru. Pomimo zakończenia projektu, spektakle z audiodeskrypcją oraz z tłumaczeniem na polski język migowy są nadal w repertuarze teatru.

"Zobacz, usłysz, poczuj teatr" to pierwsza dla Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu tak szeroko zakrojona próba stworzenia warunków do pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

W ramach projektu przygotowano sześć spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na polski język migowy oraz z audiodeskrypcją. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem osób z niepełnosprawnością wzroku – aż 145 widzów skorzystało z audiodeskrypcji podczas 12 pokazów przedstawień, które zostały zaprezentowane w ramach projektu. Teatr odwiedzili widzowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz z Koła Polskiego Związku Niewidomych (w tym również osoby słabowidzące) z Wielunia, Kalisza, Wieruszowa, Konina i Sieradza.

Poza przedstawieniami, niesłysząca młodzież miała okazję wziąć udział w integrujących warsztatach wraz ze słyszącymi rówieśnikami. Pedagodzy Majka Graf, Agnieszka Wypych oraz Marcin Suchodolski z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci Słabo Słyszących i Niesłyszących w Kaliszu poprowadzili warsztaty "Miganie jak spektakl" (maj-czerwiec 2016). Warsztaty, integrujące słyszącą i niesłyszącą młodzież z Kalisza, były eksperymentem zmierzającym do wypracowania wspólnego trójwymiarowego języka emocji na bazie języka migowego.

Specjalnie dla osób niewidzących, teatr przygotował makietę dotykową z brązu, która już na stałe zagościła na placu Bogusławskiego. Jest to jedyna w regionie makieta tego typu, osoby niewidzące i słabowidzące mają możliwość poznania wyglądu gmachu głównego TBK za pomocą dotyku.

Projekt „Teatr dostępny. Oferta kulturalna dla widzów z niepełnosprawnością wzroku i słuchu” finansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Mimo zakończenia projektu, najważniejsze działania – audiodeskrypcja i tłumaczenia spektakli na PJM – zostały na stałe włączone w repertuar kaliskiego Teatru. Pełnej informacji na temat planowanych spektakli udziela Biuro Obsługi Widowni tel. 62 760 53 10 e-mail [email protected] . Teatr serdecznie zaprasza zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto