Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wśród wielu kaliszan, ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz było aż trzech kaliskich piłkarzy [FOTO]

Mariusz Kurzajczyk
W Auschwitz zginęło trzech kaliskich piłkarzy
W Auschwitz zginęło trzech kaliskich piłkarzy Muzeum Auschwitz

Tadeusz Ciszewski i Jan Werbiński trafili do obozu w ramach akcji represyjnej po pobiciu niemieckiego policjanta. W nocy z 5 na 6 i z 6 na 7 marca 1941 r. niemiecka policja aresztowała około 400 mieszkańców Kalisza i okolicznych wsi. 2 maja ruszył transport do KL Auschwitz liczący 204 Polaków. Przed wyjazdem wszystkich ustawiono do zdjęć. Fotografie trafiły do niemieckiej prasy podpisane: „Polnische Banditen aus Kalisch” („Polscy bandyci z Kalisza”). Dodajmy, że końca wojny doczekało tylko kilkanaście osób.

Tadeusz Ciszewski urodził się 2 czerwca 1910 r. w Stawiszynie, a już jako dziecko razem z rodziną przeniósł się do Kalisza. Jego starsi bracia byli założycielami Kaliskiego Klubu Sportowego, w którym po kolei grała cała piątka – Zenon, Marian, Mieczysław, Stefan i Tadeusz. Zmarł w obozie 15 października 1941 r.

Z kolei Jan Werbiński ur. 22 czerwca 1901 r. w Warcie, ale po wojnie zamieszkał w Kaliszu. Od chwili powstania był bramkarzem Prosny, a jego znakomite występy docenił czołowy łódzki klub Turyści, do którego dość szybko się przeniósł. Kontuzja przerwała karierę sportową, ale aż do 1939 r. był czołowym sędzią piłkarskim w Kaliszu. Zmarł w Auschwitz 20 września 1941 r.

Najmniej wiadomo o Eugeniuszu Pecoldzie, który tuż przed wojną występował w KKS-ie. To brat matki znanego polityka Waldemara Kuczyńskiego, który wspominał: „Z mojej rodziny od strony ojca i matki zginęli podczas niemieckiej okupacji: mój ojciec, jego brat z żoną i dwiema córkami oraz jego szwagier, a także dwaj bracia mojej mamy. Wszyscy w niemieckich obozach koncentracyjnych.”

Ustawa o IPN. Andrzej Duda podpisze ustawę o IPN i skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto