Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Judytą Dymkowską-Francuz poświęcone Mieczysławowi Kościelniakowi

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W Akceleratorze Kultury odbyło się spotkanie poświęcone Mieczysławowi Kościelniak, którego wspominała Judyty Dymkowskiej-Francuz". Gospodarzem wieczoru był Leszek Ziąbka.

Rok 2023 w Kaliszu ustanowiony został przez Radę Miasta Rokiem Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława. Przypomnieniu sylwetki i dorobku jednego z nich - Mieczysława służyło spotkanie z siostrzenicą zasłużonych dla naszego miasta twórców - Judytą Dymkowską-Francuz. W trakcie wspomnieniowego wieczoru publiczność mogła poznać szczegóły dotyczące artystycznej działalności Mieczysława Kościelniaka.

- Był artystą-malarzem, grafikiem, ilustratorem, portrecistą i wspaniałym karykaturzystą, a także dziennikarzem. Człowiek-orkiestra - opowiadała siostrzenica artysty. - Miał duży dystans do siebie, robił swoje karykatury, którymi opatrywał listy. Karykatury mamy nawet w zbiorach oświęcimskich. Nawet w piekle na Ziemi potrafił znaleźć w sobie tyle siły, aby karykatury tworzyć.

Nie zabrakło również osobistych wspomnień.

Całości dopełniło wspólne słuchanie ulubionych przez bohatera wieczoru utworów muzycznych.

- Muzyka klasyczna, oprócz plastyki, była zawsze u Mieczysława wyrazem artystycznym numer dwa. Nie potrafił tworzyć bez muzyki. Właściwie wszyscy Kościelniakowie słuchali muzyki klasycznej. Tadeusz, jak twierdził, "tylko szarpidrutów nie słuchał" - tłumaczyła Judyta Dymkowska-Francuz.

Dorobek artysty

Dorobek Mieczysława Kościelniaka jest bardzo zróżnicowany. Artysta posiadł umiejętność operowania rozmaitymi technikami graficznymi i malarskimi. Obok szkiców ołówkiem tworzył zamaszyste prace piórkiem i gwaszem, obok gładkich i laserunkowo wykończonych dzieł bliskich XIX-wiecznemu realizmowi wykonywał prace o strukturze impasto, obok kompozycji budowanych konturem i płaską plamą koloru malował również obrazy nawiązujące do impresjonizmu, ekspresjonizmu, fowizmu i pointylizmu. Sięgał też po wiele tematów - do polskich miast i starożytnych ruin, poprzez sale koncertowe i gabinety muzyczne, pracownie XVll-wiecznych mistrzów malarstwa i baraki KL Auschwitz, a po peryferia wyobraźni i senne majaki.

Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Pro Kalisia oraz Miasto Kalisz przy współpracy Ośrodka Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień".

Zobacz także:

Chcesz poznać przerażające historie i nawiedzone miejsca w Kaliszu okolicach? Przesuwaj zdjęcia strzałkami ---->

Kaliska strefa mroku. Nawiedzony dom w środku miasta, czarow...

Kapele ludowe, zespoły biesiadna i KGW spotkały się w Stawis...

Rolnik szuka żony. Czy Kuba z Ostrowa Wielkopolskiego jest s...

Trwa rewitalizacja dziedzińca i bramy wjazdowej w Żelazkowie...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto