Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa, publikacja i tort na 120. urodziny Tadeusza Kulisiewicza

BH
Wystawa, publikacja i tort na 120 urodziny Tadeusza Kulisiewicza
Wystawa, publikacja i tort na 120 urodziny Tadeusza Kulisiewicza MOZK
13 listopada o godz. 17 Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu zaprasza do Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 na obchody 120 urodzin kaliskiego grafika Tadeusza Kulisiewicza.

Tego dnia otwarta zostanie wystawa „Mistrz i uczniowie. Tadeusz Kulisiewicz i tradycje warszawskiej grafiki warsztatowej”. Będzie to okazja do zapoznania się z graficzną sztuką okresu międzywojennego. Po raz pierwszy w Kaliszu zostaną pokazane prace z kręgu twórców Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Ryt ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa przedstawia drogę artystycznego rozwoju Tadeusza Kulisiewicza od pierwszych prób rysunkowo-malarskich w kaliskim Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki (obecnie II Liceum Ogólnokształcące) poprzez naukę w Państwowej Szkole Sztuki Zdobniczej w Poznaniu i studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1923-1926). Centrum ekspozycji budują grafiki twórców z pracowni prof. Władysława Skoczylasa, zrzeszonych w przedwojennym Stowarzyszeniu Polskich Artystów Grafików Ryt, do którego należał Kulisiewicz. W tym kręgu sztuka kaliszanina dojrzewała, bardzo szybko osiągając poziom mistrzowski. Jego prace pokazywane na szerokim tle jednoznacznie odkrywają walor oryginalności. Trzeba jednak podkreślić, że wszyscy twórcy prezentowani w Kaliszu m.in. Edmund Bartłomiejczyk, Stanisław Ostoja Chrostowski, Tadeusz Cieślewski syn, Janina Konarska, Wiktoria Goryńska, Bogna Krasnodębska-Gardowska, należą do czołówki grafików okresu międzywojennego. To ich wspólna praca wykonana pod kierunkiem prof. Władysława Skoczylasa oraz indywidualne osiągnięcia zbudowały markę polskiej ksylografii w Europie.

Na wystawie prezentowane będą prace ze zbiorów własnych MOZK oraz Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Kaliska placówka mogła także liczyć na życzliwość kaliszan, którzy otworzyli swoje prywatne kolekcje. Ekspozycja czynna będzie do 30 stycznia 2020 r.

Zaprezentowany zostanie również katalog prac Tadeusza Kulisiewicza opracowany specjalnie z myślą o jubileuszu 120 urodzin artysty. Obszerna publikacja pt. „Tadeusz Kulisiewicz. 120 na 120” zawiera sto dwadzieścia specjalnie wyselekcjonowanych prac artysty pochodzących z rożnych okresów działalności artystycznej Kulisiewicza (wszystkie ze zbiorów MOZK) i stanowi swoiste podsumowanie jego drogi artystycznej. Wydanie albumu sfinansowane zostało przez Miasto Kalisz w ramach obchodów Roku Kulisiewicza. Publikację będzie można otrzymać nieodpłatnie.

Dodatkową atrakcją artystycznego popołudnia będzie z pewnością specjalnie na tę okazję przygotowany tort.

Cudowne właściwości polskiego octu jabłkowego

Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto