Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

51 lat temu Edward Gierek przyjechał do Kalisza. Odwiedził "Winiary" i "Kaliszankę". ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
W 1972 r. Edward Gierek odwiedził "Kaliszankę" i "Winiary".
W 1972 r. Edward Gierek odwiedził "Kaliszankę" i "Winiary". Archiwum Ziemi Kaliskiej/Zbigniew Kantorski
W styczniu 1972 roku Edward Gierek po raz pierwszy odwiedził Kalisz. I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR przespacerował się ulicami miasta, zajrzał do Kaliskich Zakładów Koncentratów Spożywczych "Winiary" i Fabryki Pieczywa Cukierniczego "Kaliszanka" oraz spotkał się z miejscowym aktywem partii.

51 lat temu Edward Gierek przyjechał do Kalisza. Odwiedził "Winiary" i "Kaliszankę"

14 stycznia 1972 roku Edward Gierek najpierw zwiedził Kalisz, a potem pojechał do Kaliskich Zakładów Koncentratów Spożywczych "Winiary", po których oprowadził go dyr. Edward Kwaśnik. Tu degustował m.in. czerwony barszcz, którym poczęstowała go jedna z robotnic Anna Walczak. W jednej z hal chwilę rozmawiał z Felicją Berek, delegatką na VI Zjazd PZPR.

Potem I sekretarz KC PZPR odwiedził Fabrykę Pieczywa Cukierniczego "Kaliszanka". Tu z kolei spróbował ciastek i także uciął sobie krótką pogawędkę z robotnikami i dyrekcją.

Na koniec gmachu komitetów spotkał się z członkami egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR, w tym I sekretarzem Zbigniewem Chodyłą, późniejszym wojewodą kaliskim i I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego. - Choć w Kaliszu przebywam po raz pierwszy, nie sposób nie znać tego miasta słynącego z bogatych tradycji, również tradycji ruchu robotniczego - mówił gość.

Gospodarze miasta i powiatu wręczyli I sekretarzowi pamiątkowy medal z okazji XVIII wieków Kalisza, a on podziękował za podarunek, choć niekoniecznie właściwie odczytał wybite na medalu cyfry łacińskie.

- Bardzo będę wam wdzięczny za medal z okazji trzydziestu (sic! - przyp. autor) wieków Kalisza. Słyszałem bowiem, że naukowcy uczynili już pewne, nowe odkrycia - powiedział Edward Gierek.

Edward Gierek w Kaliszu w 1975 roku

Edward Gierek po raz drugi przybył do Kalisza w 1975 roku. Wtedy Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Polo" były dumą władz miasta, bo rok wcześniej w nowo wybudowanych halach przy ul. Złotej została w nich uruchomiona produkcja.

10 lat wcześniej dotychczasowa nazwę ZPD uzupełniono o "Polo", bo zakład rozpoczął produkcję takich koszul, które później eksportował nie tylko do krajów bloku wschodniego, ale także do NRF-u, Francji, a nawet na Bliski Wschód. W szczytowym, jeśli chodzi o zatrudnienie, 1977 roku w "Polo" pracowało 2569 osób. I sekretarzowi podobały się zaprezentowane wyroby.

- Dziękując za dobrą pracę i inicjatywy służące zwiększaniu produkcji, E. Gierek podkreślił, że stanowią one cenny wkład w ogólnonarodowy dorobek i są przykładem tak potrzebnego nam wszystkim wzmożonego wysiłku, aby z jak najlepszymi wynikami kończyć realizację obecnej pięciolatki - donosiła ówczesna prasa.

Przede wszystkim jednak Edward Gierek aktywnie uczestniczył w obradach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w trakcie których podkreślał, że rozwojowi kraju ma sprzyjać :nowa struktura administracyjna Polski". Najdłuższe, trwające kilkadziesiąt minut przemówienie wygłosił I sekretarz KW PZPR w Kaliszu Jerzy Kusiak, który m.in. pochwalił się, że organizacja partyjna w województwie liczy ponad 48 tys. członków, ale do VII zjazdu PZPR ma przekroczyć 50 tysięcy.


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto