Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekają nas duże zmiany w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego

BH
Czekają nas duże zmiany w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego
Czekają nas duże zmiany w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego naszemiasto.pl
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego czekają duże zmiany legislacyjne. Za organizowanie i przeprowadzanie egzaminów ma odpowiadać wojewoda a nie jak dotychczas marszałek. Także wpłaty za egzaminy mają wpływać do wojewody, a nie bezpośrednio do WORD-ów.

Przyczynkiem do przeprowadzenia zmian był dwa raporty Najwyższej Izby Kontroli oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju z 2015 r.

- Były one dość krytyczne dla Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Wykazywały brak transparentności w przeprowadzaniu egzaminów, zbyt duży odsetek niezdających, wniosek, że środki z egzaminów poprawkowych zasilają w 80 proc. budżety WORD-ów - wymienia poseł Jan Mosiński, który na podstawie tych raportów złożył w 2016 r. interpelację do ministra infrastruktury, zapoczątkowując tym dyskusję, a w konsekwencji legislacyjne zmiany.

Poseł nadmienia, że w Polsce zdawalności egzaminów na prawo jazdy wynosi około 35 proc., a tymczasem w Niemczech - 70 proc.

Jan Mosiński w swojej interpelacji sugerował, jakie zmiany mogłyby doprowadzić do poprawy zdawalności egzaminów. Zdaniem parlamentarzysty wpływy z opłat za egzaminy powinny stanowić przychód państwa, a nie WORD-ów.

- A WORD-y powinny być finansowane na podstawie przedłożonych ministrowi budżetów - tłumaczył poseł Mosiński. - Zasugerowałem też zmianę podległości WORD-ów. Ośrodki miałby znaleźć się pod pieczą wojewodów, a nie marszałków.

We wrześniu 2016 roku poseł otrzymał odpowiedź od ministra Jerzego Szmita, który poinformował go o powołaniu zespołu doradczego, który przeanalizuje obecny stan rzeczy i opracuje stosowne zmiany. 22 listopada br. odbyła się dyskusja nad efektami pracy zespołu.

- Zmiany te dotyczą m.in. funkcjonowania ośrodków szkolenia kierowców zmierzających do likwidacji niewłaściwych zjawisk wpływających bezpośrednio na obniżenie poziomu szkolenia przyszłych kierowców, a w szczególności działania związane z likwiadacją nieuczciwej konkurencji. Planuje też odbywanie jazd przez osoby towarzyszące po ukończenie szkolenia podstawowego w WORD-ach, co spowoduje obniżenie kosztów dla kandydatów - wymienia Jan Mosiński.

Ministerstwo planuje także przeniesienie odpowiedzialności z organizowania i przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy z marszałków na wojewodów. Wpłaty za egzaminy wpłyną do wojewody, a ten będzie zatrudniał i finansował egzaminatorów oraz finansował WORD-y.

Projekt ustawy został przekazany do kancelarii premiera. Prace legislacyjne mają zakończyć się w przyszłym roku. Ustawa ma wejść w życie rok później.

Wyhodował drzewko cytrusowe z 11 różnymi owocami. "Planuję dodać jeszcze dwa lub trzy"

RUPTLY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto