Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja nazw kaliskich ulic bez udziału mieszkańców

Daria Kubiak
Mieszkańców oburza brak dyskusji
Mieszkańców oburza brak dyskusji Daria Kubiak
Dekomunizacja nazw kaliskich ulic bez szerokich konsultacji społecznych oburza mieszkańców Kalisza - dowodzi radny PO Dariusz Grodziński.

Radny przypomina, że pierwsza dekomunizacja nazw kaliskich ulic dokonała się na początku lat 90. Wtedy prawica zlustrowała dokładnie życiorysy postaci, które patronowały poszczególnym ulicom. Teraz samorządy zostały zmuszone do ponownej lustracji i zmian nazw na takie, które spełniają kryteria ustawy dekomunizacyjnej.

- Chodzi o 6 - podkreślam - dyskusyjnych przypadków. Wiemy od kaliszan, że w znakomitej większości są przeciwni tym kolejnym zmianom. Mieszkańców oburza brak możliwości realnej dyskusji społecznej w tej sprawie. Niestety, wbrew naszej woli ustawowa klamka zapadła - ubolewa radny

Grodziński zapewnia, że przez ostatnie miesiące wnioskował o oddanie głosu mieszkańcom ulic, których nazwy wymagają zmiany. Radny uważa, że opinie rad osiedli są niewystarczające.

- Mieszkańcy przymusu zmian nie rozumieją, nie identyfikują się z nimi, wielu z nich wyraża oburzenie. Liczmy się z ich głosami. Konsultujmy jak najszerzej kluczowe decyzje i najważniejsze kierunki rozwoju miasta. Mamy możliwości: internet czy oprogramowanie obsługujące budżet obywatelski, urny i ankiety, które i tak zaraz zastosujemy w głosowaniu nad budżetem - dowodzi radny.

Grodziński wyjaśnia, że jego wnioski w sprawie dekomunizacji nazw kaliskich ulic odrzucił prezydent, radni koalicji a zwłaszcza Komisja Prawa, Porządku Publicznego oraz Samorządu Osiedlowego RM Kalisza. Taką postawę radny ocenia jako antyobywatelską.

- Wniosek radnego o połączenie konsultacji w sprawie zmian nazw ulic z głosowaniem nad wnioskami do budżetu obywatelskiego nie był możliwy do zrealizowania. Głosowanie to odbędzie się bowiem dopiero we wrześniu. Tymczasem uchwały w sprawie zmian nazw ulic rada miejska musi przyjąć do 2 września. Nie dotrzymując tego terminu sami pozbawilibyśmy się możliwości decydowania, pozostawiając tę sprawę do rozstrzygnięcia wojewodzie – mówi Magdalena Spychalska, przewodnicząca Komisja Prawa RM Kalisza.

Radna przekonuje, że sama uczestniczyła w spotkaniach rad osiedli, które odbywały się z licznym udziałem mieszkańców. Dlatego argument o niewysłuchaniu czy też niedopuszczeniu kaliszan do głosu uważa za nieuzasadniony.

Zobacz także

Akcja pod Ambasadą Egiptu - Domagamy się prawdy**

Źródło: AIP

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto