Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy wybuchła wojna, Kalisz ruszył na pomoc Ukraińcom. I pomaga do dziś

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Gdy wybuchła wojna, Kalisz ruszył na pomoc Ukraińcom. I pomaga do dziś
Gdy wybuchła wojna, Kalisz ruszył na pomoc Ukraińcom. I pomaga do dziś Bartłomiej Hypki
Mija rok od inwazji Rosji na Ukrainę. Kaliszanie od początku solidaryzowali się z Ukraińcami. Szła za tym również konkretna pomoc, która jest udzielana uchodźcom do dziś.

Według danych z 11 marca 2022 roku Miasto finansowało zakwaterowanie i wyżywienie dla 208 obywateli Ukrainy, którzy znaleźli w Kaliszu schronienie przed wojną. Ponadto na terenie kampusu mundurowego Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości przebywało wówczas ponad 100 osób. Uchodźcy przebywają również w Centrum Księdza Orione. Pomoc kaliszan dla Ukrainy nie ustaje. Obywatelom ogarniętego wojną kraju, którzy przebywają w Kaliszu, ale również tym, którzy zostali w swojej ojczyźnie pomaga nieustannie również fundacja CHOPS. Nie mniejszą pomoc udziela Ukraińcom Stowarzyszenie Lions Club Calisia. Pomoc płynęła z różnych stron, ciężko byłoby wymienić wszystkie organizacje, które prowadziły zbiórki dla Ukrainy.

47 ton darów

Obecnie 130 uchodźców przebywa u księży orionistów oraz 30 w Domu Studenta Bulionik Akademii Kaliskiej. Cały czas działa też infolinia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Miasto Kalisz zorganizowało kilka transportów z pomocą humanitarną dla partnerskiego miasta na Ukrainie - Kamieńca Podolskiego, gdzie przebywa 24 tysiące uchodźców z innych obszarów. Łącznie trafiło tam 47,5 tony darów, głównie artykułów spożywczych, opatrunkowych, czy leków. Były to dary przekazane przez kaliszan, ale także inne miasta partnerskie. Łącznie zebrano także 63 tysiące złotych - mówi Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowa kaliskiego ratusza. - Kilka miesięcy temu przekazaliśmy również dwa autobusy Kaliskich Linii Autobusowych. Przekazaliśmy również nagrzewnice.

Do końca czerwca ubiegłego roku obywatele Ukrainy mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Gdy tylko prawo umożliwiło obywatelom Ukrainy uzyskanie numeru PESEL, Urząd Miasta Kalisza zapewnił obsługę stoiska przyjmującego wnioski w tej sprawie w Biurze Obsługi Interesanta. Pomocą służyła tłumaczka języka ukraińskiego. Miasto zapewniło również przebywającym w Kaliszu Ukraińcom możliwość wykonania nieodpłatnych fotografii na potrzeby urzędowe. Numer PESEL nadano do tej pory 2.375 osobom z Ukrainy.

Uczniowie z Ukrainy w kaliskich placówkach

W kaliskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych można zaobserwować dużą rotację dzieci i młodzieży z Ukrainy. Obecnie uczy się ich w sumie 770 osób, w tym w szkołach podstawowych 666.

- Cześć osób przeprowadza się do większych miast, ale obserwowane są także powroty oraz napływ nowych dzieci do szkół - wyjaśnia rzeczniczka. - Jeśli chodzi o podstawówki większość dzieci uczy się w klasach przygotowawczych w SP nr 8, SP 16 i SP 18. Znajomość języka polskiego decyduje o tym, czy dziecko trafi do oddziału przygotowawczego czy ogólnodostępnego.

Wszystkie dzieci mają możliwość uczestnictwa w zajęciach dodatkowych z języka polskiego.


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto