18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliska nauczycielka wyróżnona przez Instytut Fundacji Shoah założony przez Stevena Spielberga

AND
Instytut Fundacji Shoah Uniwersytetu Południowej Kalifornii zorganizował w Budapeszcie profesjonalny program rozwoju kompetencji zawodowych edukatorów i nauczycieli z całej Polski. Zgłoszeń do wzięcia udziału było wiele, konkurencja ogromna, rekrutacja wymagała od zainteresowanych wiedzy, umiejętności. Ostatecznie wybrano 14 osób z całej Polski. Wśród nich znalazła się Katarzyna Galant-Kowalska, nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu.

Stworzony w 1994 r. przez Stevena Spielberga Instytut Fundacji Shoah nagrał na video relacje prawie 52 000 świadków w 57 krajach i 34 językach. Obecnie Instytut rozszerza swoje archiwa i rozpoczyna dokumentowanie relacji osób, które przeżyły ludobójstwa w Ruandzie i Kambodży.

Uczestnicy projektu "Nauczanie z użyciem relacji w 21. wieku" mieli szansę doświadczyć siły video relacji m.in. ocalałych z Holokaustu, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, więźniów politycznych, ocalałych Romów i Sinti, ofiar eugeniki, relacje wyzwolicieli i świadków wyzwolenia więźniów z obozów koncentracyjnych. Poznali metodologię i praktykę pracy z tymi relacjami. Ponadto wykłady i ćwiczenia na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim prowadzone przez naukowców z Polski, Czech i Węgier, m.in. dotyczące etycznego edytowania relacji video, pamięci społecznej i historii w XX w., propagandy w mediach, czy uczeniu o zagadnieniach trudnych odnoszących się do emocji, były interesującym kontekstem samodzielnego przeszukiwania Archiwum Historii Wizualnej. Owocem tego programu będą projekty edukacyjne, który uczestnicy szkolenia stworzą i przedstawią w swoich miastach. Celem jest uświadomienie uczniom, jaką krzywdę powodują uprzedzenia, stereotypy, jakie niebezpieczeństwa wynikają z nietolerancji, dyskryminacji rasowej czy światopoglądowej.

- Spotkał mnie zaszczyt, że zostałam wybrana spośród wielu. We wrześniu uczestniczyłam w międzynarodowym tygodniowym seminarium w Domu Konferencyjnym Wannsee w Berlinie. Tam dygnitarze nazistowscy zaakceptowali, w styczniu 1942, plan zagłady 11 mln europejskich Żydów. Przechadzając się po pokojach, pijąc kawę na tarasie, wyobraźnia mi "pracowała", ciary szły po plecach. 70 lat wcześniej także przechadzali się po tych salach dostojnicy niemieccy, zapewne zgodne podpisanie dokumentów uczcili lampką koniaku i cygarem - mówi Katarzyna Galant-Kowalska. - Ten wyjazd był dla mnie, jak sądziłam, szczytem. Okazało się inaczej. W połowie października otrzymałam od Moniki Koszyńskiej, konsultantki Fundacji Shoah w Polsce, informację o zakwalifikowaniu się na wyjazd do Budapesztu, na uniwersytet amerykański. Oczywiście radość moja była ogromna. Możliwość poznania interesujących ludzi, wymiana doświadczeń, spotkania z wykładowcami z UW m.in. z historyczką Dobrochną Kałwą, z Środkowoeuropejskiego Gyorgym Meszaros, Moniką Kovacs... Rewelacyjne było spotkanie z Łukaszem Grassem, do niedawna szefem informacji w Tok FM, do 2011 był dziennikarzem TVN 24. Ćwiczenia z nim, na temat etycznego edytowania informacji, wykorzystywania relacji video, zagrożeń manipulowaniem, nawet nieświadomym - bardzo cenne.

Nobilitacją polskich nauczycieli było zaproszenie przez Ambasadora RP w Budapeszcie, pana Romana Kowalskiego, z okazji Święta Niepodległości, na koncert polskich filharmoników. Recital odbył się w pięknych salach Muzeum Narodowego Węgier. W przerwie koncertu zaproszeni degustowali polskie smakołyki w efektownej węgierskiej aranżacji.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto