Kalisz dla młodych. Mieszkania dla studentów i absolwentów kaliskich uczelni

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kalisz dla młodych. Mieszkania dla studentów i absolwentów kaliskich uczelni
Kalisz dla młodych. Mieszkania dla studentów i absolwentów kaliskich uczelni Bartłomiej Hypki
Udostępnij:
"Kalisz dla młodych", czyli mieszkania dla studentów i absolwentów kaliskich uczelni, którzy nie ukończyli 30. roku życia - to nowy program Miasta Kalisza. Został już przygotowany stosowny projekt uchwały, dzięki któremu młodzi ludzie będą mogli zamieszkać w naszym mieście.

Program realizowany jest we współpracy pomiędzy Miastem Kalisz a Akademią Kaliską i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu oraz Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - Kampusem Mundurowym w Kaliszu.

Szczegóły podczas czwartkowej konferencji przedstawili: prezydent Krystian Kinastowski, wiceprezydent Mateusz Podsadny, rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła, prorektor ds. studenckich Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości płk dr Leszek Kołtun, dziekan WP-A UAM w Kaliszu prof. Piotr Łuszczykiewicz, przewodniczący Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej Rady Miasta Kalisza Artur Kijewski oraz Daniel Dudek - przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza.

- Przygotowaliśmy projekt uchwały, który przedstawimy Radzie Miasta Kalisza. Program "Kalisz dla Młodych" polega na tworzeniu, w ramach mieszkaniowego zasobu Miasta, lokali dla osób pracujących lub uczących się w Kaliszu, które nie ukończyły 30 lat. W pierwszym, pilotażowym roku działania programu, przygotujemy kilka mieszkań - mówił Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza. - Chcemy zachęcić młodych ludzi do zamieszkania w śródmieściu, w sercu miasta, dlatego planujemy zapewnić mieszkania właśnie w tej części.

Założenia i zasady programu

Z programu "Kalisz dla młodych" będą mogli korzystać studenci i absolwenci kaliskich uczelni, którzy pracują w Kaliszu i rozliczają się w kaliskim Urzędzie Skarbowym oraz posiadają udokumentowane dochody spełniające kryterium dochodowe określone w §13 ust. 4 uchwały Nr XXIX/431/2020 Rady Miasta Kalisza w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Kalisza lub są beneficjentami stypendium naukowego, sportowego albo doktoranckiego. Wnioskodawca nie może posiadać prawa własności do lokalu mieszkalnego na terenie Miasta Kalisza. Musi okazać pisemną opinię rektora uczelni lub osoby przez niego upoważnionej.

Mieszkania, które będą przydzielane studentom, wytypuje zarządca lokali. Ich wykaz zostanie przesłany do Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza, następnie do władz uczelni. Ogłoszenie o naborze wniosków, wraz z wykazem lokali, zamieszczone zostanie na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej uczelni. Wnioski składane będą w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru. Formularze wniosków będą dostępne w siedzibie uczelni. Lista wybranych wnioskodawców zostanie przekazana Prezydentowi Miasta Kalisza do zatwierdzenia, który w dalszej kolejności wyda zarządzenie w sprawie przydziału lokalu mieszkalnego dla wybranego studenta lub absolwenta. Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM przygotuje skierowanie uprawniające wybraną osobę do zawarcia umowy najmu przygotowanego lokalu. Następnie zostanie zawarta umowa najmu na czas nieokreślony, a najemca z chwilą podpisania umowy najmu będzie zobowiązany, aby w ciągu trzech miesięcy zameldować się w lokalu.

Pozytywny odzew uczelni

Jak zgodnie podkreślają przedstawiciele kaliskich uczelni, "Kalisz dla młodych" to korzystna oferta dla studentów, którzy chcą kształcić się w grodzie nad Prosną. Możliwość otrzymania lokalu ułatwi im start w życiu.

- Zastanawiamy się nad otwarciem kierunków cywilnych, które zachęcą okolicznych mieszkańców a także przyjezdnych by pozostać w Kaliszu - powiedział ppłk dr Leszek Kołtun, prorektor ds. studenckich Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

- Cieszę się, że miasto zajęło się problemem pozostawania w Kaliszu osób z wyższym wykształceniem. My powołaliśmy rok temu zespół, który bada warunki życia, wykształcenia PKB na terenie południowej Wielkopolski, gmin ościennych. Problemem jest odpływanie kadr do dużych miast - zaznaczył prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej.

- Liczyliśmy na to, że w Kaliszu taki projekt w końcu się rozpocznie. Dobrze by było, żeby do tego programu udało się pozyskać z Miasta kilka stypendiów dla absolwentów na rozruch. Mieszkanie to bardzo ważna rzecz, ale bez solidnych środków na start, jest trudno zacząć swoją karierę w mieście - podkreślił prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu.

Realizacja programu "Kalisz dla młodych" ułatwi proces usamodzielnienia się uczących i pracujących osób, które nie ukończyły 30 lat. Przyjęte w uchwale rozwiązania są korzystne dla prawidłowego i bardziej efektywnego gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Kalisza i wynajmowania lokali wchodzących w jego skład.


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie