Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz i okolice w starożytności. Sympozjum naukowe w kaliskim muzeum. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Historii Celtów a przede wszystkim jej fragmentów związanych z ziemią kaliską poświęcona była I Kaliska Sesja Starożytnicza „Kalisia – Keltoi”. Sympozjum przygotowali wspólnie Stowarzyszenie Humanitas, czasopismo internetowe „Starożytności”, kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Dla nas najciekawsze były referaty dotyczące odkryć z ostatnich lat w okolicach Kalisza. Chodzi przede wszystkim o monety oraz inne znaleziska świadczące o tym, że w podkaliskiej faktorii rzemieślniczo-handlowej funkcjonowała mennica. Bity tu bilon już zyskał miano „typu kaliskiego”.

- Istnienie mennicy świadczy o tym, że mieszkała tu elita celtycka – uważa Leszek Ziąbka z MOZK.

Obszerny referat o osadnictwie celtyckim na ziemiach polskich przygotował Marcin Rudnicki z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem w ostatnim czasie coraz częściej znajdywane są monety celtyckiego plemienia Bojów. Znaleziska układają się w dwie linie w pewien sposób wytyczające szlak wędrówek i osadnictwa. Jedna wiedzie wzdłuż Wisły, a druga, zawierająca znacznie więcej znalezisk, Szlakiem Bursztynowym przez Kalisz i Kujawy.

O tym, że pobyt Celtów na naszej ziemi nie był jedynie nic nieznaczącym epizodem najlepiej świadczą liczne znaleziska niekoniecznie numizmatyczne, z których większość to importy z innych terenów zamieszkałych przez ten lud. Do najbardziej interesujących należą dwa fragmenty pasów astragalnych niewątpliwie wytworzone przez celtyckich Skorodysków, plemię zamieszkujące odległe dorzecze Sawy i Drawy. Nie mają one żadnych odpowiedników w Polsce a najbliżej podobne znaleziono na Morawach.

- To zadziwiające świadectwo dalekosiężnych kontaktów miejscowej ludności – podkreśla Sławomir Miłek.

Dosłownie w ostatnich dniach podczas badań powierzchniowych archeolodzy znaleźli fragment klamry z zoomorficznym zakończeniem. Podobne znajdowano dotąd jedynie w Dolinie Dunaju, a więc tysiąc kilometrów od Kalisza.

O Szlaku Bursztynowym opowiadał dr Tadeusz Baranowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Jego zdaniem odkrycia archeologiczne świadczą o tym, że w okolicach Kalisza szlak zmieniał swój przebieg. W czasach celtyckich odbijał w kierunku północno-zachodnim (Jastrzębniki), a w czasach rzymskich nieco na wschód (Dębe). Baranowski polemizował z pojawiającymi się ostatnio artykułami prasowymi, inspirowanymi przez prof. Jerzego Kolendo, który jest głównym krytykiem tezy o Kaliszu - Kalisii. Jego zdaniem teza, że mapa Ptolemeusza nie jest wiarygodna nie potwierdza, ale też nie zaprzecza starożytności Kalisza. Natomiast od stałym, intensywnym osadnictwie w tamtym okresie na terenie Kalisza i okolic świadczą liczne znaleziska.

- Jest w sumie kilkaset stanowisk, ale najważniejsze to zapewne Piwonice, gdzie przez kilkaset lat w funkcjonowała szczegółowo rozplanowana osada – uważa dr Baranowski.

Podczas konferencji nie zabrakło referatów prezentujących bogatą kulturę celtycką, uważaną za jeden z filarów kultury europejskiej. O druidach, czyli celtyckich kapłanach mówił Łukasz Krzyszczuk z Uniwersytetu Wrocławskiego), Z kolei referat Justyny Maksymowicz poświecony był odwadze Celtów, która związana była z ich wiarą w życie pozagrobowe”. Sporo było o celtyckiej sztuce. Prof. Ilona Skupińska-Lovset z Uniwersytetu Łódzkiego mówiła o pergamońskich rzeźbach Galatów, zaś dr Lubomira Tyszler o celto-liguryjskiej arystokracji plemiennej w przedstawieniach rzeźbiarskich w Entremont (Francja)”. Natomiast Leszek Tomczak i Damian Waszak z PTH i czasopisma „Starożytności” opowiedzieli wybrane epizody z życia świętego Patryka.

Konferencja mająca zaprezentować bogatą kulturę celtycką odbyła pod patronatem Honorowego Konsula Irlandii Krzysztofa Schramma.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto