Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Nielegalne odpady chemiczne znikną z magazynu w Szczypiornie

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W magazynie, gdzie składowane są nielegalnie chemikalia, kilkukrotnie interweniowali strażacy
W magazynie, gdzie składowane są nielegalnie chemikalia, kilkukrotnie interweniowali strażacy Andrzej Kurzyński
Nielegalne odpady chemiczne znikną z magazynu w Szczypiornie. Prezydent Krystian Kinastowski podpisał umowę na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów, składowanych nielegalnie w jednym z magazynów przy ulicy Wrocławskiej. Koszt to prawie 19 milionów złotych.

Kalisz: Nielegalne odpady chemiczne znikną z magazynu w Szczypiornie

Odpady chemiczne pojawiły się w magazynie przy ulicy Wrocławskiej w Kaliszu w 2013 roku. Prowadzący jednoosobową działalność poznaniak Patryk M., wynajął magazyn, do którego trafiło około trzech tysięcy ton różnego rodzaju chemikaliów jak lakiery, farby, czy rozpuszczalniki i... zniknął. Ostatecznie mężczyzna został skazany na 2 lata więzienia. Teoretycznie to on powinien na swój koszt usunąć odpady. Ale w całym interesie był on jedynie podstawionym „słupem” i nie ma szans, aby wyegzekwować od niego jakiekolwiek pieniądze. Do dzisiaj nie wiadomo, kto stał za śmieciowym biznesem. Patryk M. nie wydał swoich mocodawców.

Miasto zostało więc z ogromnym problemem. Ostatecznie samorząd przejął magazyn wraz z chemikaliami. Miasto ogłosiło przetarg na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów. Prezydent miasta Krystian Kinastowski podpisał właśnie umowę z konsorcjum dwóch firm z Krakowa i Kielc, które podejmą się tego zadania.

Odpady w magazynie w Szczypiornie składowane są nielegalnie przynajmniej od początku 2014 roku. Wówczas, z uwagi na stwierdzenie działalności niezgodnej z wydanym zezwoleniem, ówczesny prezydent Kalisza cofnął to zezwolenie. Firma gospodarująca w budynku zobowiązana została do jego opróżnienia, ale tego nie zrobiła. Od tego czasu w magazynie przy ulicy Wrocławskiej zalega około 3000 ton różnego rodzaju odpadów chemicznych. W 2018 roku, na mocy darowizny, Miasto Kalisz przejęło ten budynek i podjęło działania, dążące do usunięcia jego zawartości. Aby to umożliwić, rozpoczęto starania o dotację na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- W ramach umowy podpisanej przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego z konsorcjum firm Hydrogeotechnika Sp. z o.o. z Kielc oraz GEOCOMA Sp. z o.o. Spółka komandytowa z Krakowa, odpady zostaną usunięte i unieszkodliwione najpóźniej do 23 grudnia 2022 roku. W ciągu najbliższego tygodnia wykonawca otrzyma klucze do magazynu i rozpocznie realizację postanowień umowy - informuje Katarzyna Ciupek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Kalisza.

Koszt usunięcia i unieszkodliwienia odpadów ze Szczypiorna to 18 837 878,40 zł. Część tej kwoty – 5,2 mln zł – pochodzić będzie z dotacji, którą Miasto Kalisz otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ZOBACZ TAKŻE:

Detale architektoniczne kaliskich kamienic

Detale architektoniczne. Zobacz ozdobne motywy kamienic w Ka...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto