Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komedia Szekspira, hit dla młodzieży i niepokojąco aktualny Kafka. Plany kaliskiego teatru w nowym roku

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Komedia Szekspira, hit dla młodzieży i niepokojąco aktualny Kafka. Plany kaliskiego teatru w nowym roku
Komedia Szekspira, hit dla młodzieży i niepokojąco aktualny Kafka. Plany kaliskiego teatru w nowym roku Bartłomiej Hypki
W drugiej połowie sezonu 2023/2024 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaplanował aż trzy premiery. Jakie spektakle pojawią się w repertuarze?

"Wszystko dobre, co się dobrze kończy" na Dużej Scenie

Pierwszą premierą roku 2024 roku, która otworzy Dużą Scenę po sześciomiesięcznej modernizacji konstrukcji nośnej dachu, będzie "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" Williama Shakespeare’a.

Stary król pogrąża się w chorobie, zaś lekarze bezradnie rozkładają ręce. Jego otoczenie zaczyna gorączkowo poszukiwać następcy "umiłowanego" władcy. Młody i ambitny hrabia Bertram wyrusza do stolicy, aby nauczyć się reguł politycznej gry, po cichu licząc, że zostanie kandydatem do sukcesji. Jednocześnie na dwór przybywa zakochana w nim Helena, młoda, niżej urodzona kobieta, twierdząc, że dysponuje cudownym lekiem, który przywróci królowi pełnię zdrowia. Jedyne, czego żąda w zamian, to ręka Bertrama. Kiedy król (ku powszechnemu zdziwieniu) zdrowieje, Bertram ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem i zaciąga się do wojska. Helena jednak nie zamierza rezygnować z wyśnionej miłości i zastawia na niego zaskakującą pułapkę.

"Wszystko dobre, co się dobrze kończy" to pełna intryg czarna komedia - szalona baśń dla dorosłych, w której Kopciuszek zamiast tracić czas na balu, wyrusza na wyprawę, by uzdrowić smoka i zdobyć rękę wymarzonego księcia. Spektakl wyreżyseruje Szymon Kaczmarek, zdobywca Złotego Yoricka na Festiwalu Szekspirowskim za znakomitego "Kupca weneckiego" z Nowego Teatru w Słupsku (nagrody m.in. 60. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych).

Premiera: 24 lutego. Przekład: Stanisław Barańczak, reżyseria: Szymon Kaczmarek, dramaturgia: Żelisław Żelisławski, scenografia: Kaja Migdałek, kostiumy: Marta Śniosek-Masacz, muzyka: Kami Tuszyński

"Triku Patricka" na Scenie Kameralnej

W kwietniu na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera "Triku Patricka", spektaklu dla widzów od 10 do 110 roku życia.

"Trik Patricka" autorstwa Kristo Šagora, wielokrotnie nagradzanego niemieckiego dramaturga i reżysera, jest tekstem, który w niebanalny sposób porusza tematykę inności drugiego człowieka i jej oswajania – oraz tego, jak wielką pomocą może być... rozmowa. To również tekst o dorastaniu dla widzów w każdym wieku.

Patrick zawsze chciał mieć brata – co prawda starszego, ale młodszy też da radę. Kiedy przypadkiem podsłuchuje rozmowę rodziców o ciąży, początkowo wydaje się to spełnieniem marzeń, ale prędko okazuje się, że sprawy nie mają się zbyt kolorowo.

W tekście ukazany zostaje wachlarz postaci, które w różny sposób reprezentują najszerzej rozumianą kategorię inności/obcości - pojawia się kolega z klasy, który wyemigrował z Chorwacji, nauczycielka, która jest dyslektyczką, sprzedawczyni z niepełnosprawnością oraz ekscentryczny "profesor" w kryzysie bezdomności. Dzięki spotkaniu z drugim człowiekiem, zadawaniu odważnych pytań i szczerej rozmowie, Patrick zyskuje wiedzę oraz mądrość, która pozwala mu się lepiej przygotować do nowej roli, a także zrobić ogromny krok na ścieżce dojrzewania.

"Trik Patricka" to także tekst będący niesamowitym wyzwaniem aktorskim. Żonglerka postaciami i konwencją jest tak szalona jak w komedii dell’arte i wymaga od wykonawców kapitalnej sprawności scenicznej. To będzie również niezła zabawa w teatr, jazda bez trzymanki!

Premiera: 13kwietnia. Przekład: Iwona Nowacka, reżyseria: Katarzyna Hora, scenografia: Alex Aleksiejczuk, muzyka: Katarzyna Bem

"Kolonia karna"

Ostatnią premierą sezonu będzie "Kolonia karna" wg Franza Kafki.

Napisane przed ponad stu laty opowiadanie Franza Kafki niepokoi swoją porażającą i nieoczywistą współczesnością. To mocny, niespodziewanie aktualny dialog z dzisiejszą rzeczywistością. Tekst, którego centralną "postacią" jest maszyna tortur, jak w zwierciadle odbija ważne kryzysy naszego świata. To zderzenie tradycji i nowoczesności, bezwzględnego okrucieństwa i humanitaryzmu – tyle że każde z tych pojęć traci u Kafki grunt, na którym są zbudowane… W każdym z bohaterów można rozpoznać aktualne, a może ponadczasowe, postawy społeczne. W każdym z bohaterów można rozpoznać siebie – i niekoniecznie będzie to miłe rozpoznanie. Kafka drąży ludzkie wnętrze, odkrywa złożoność pojęć moralności, dobra, zła… „Kolonia karna” wciąga nas w konteksty obecnej sytuacji społeczno-politycznej – w szczególności w Europie, ale również w wymiarze globalnym.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 3 czerwca 2024 r. – w poniedziałek! – w dniu setnej rocznicy śmierci Kafki, którego dzieło nieustannie niepokoi swą przenikliwością w opisywaniu człowieczeństwa we wszystkich jego wymiarach.

Premiera: 3 czerwca. Przekład: Juliusz Kydryński, adaptacja i reżyseria Krzysztof Rekowski, scenografia i kostiumy: Grupa Mixer, muzyka: Sławomir Kupczak, wideo: Emilia Sadowska.

Zobacz także:

79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej w Kaliszu. Uroczystości na Głównym Rynku

79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej w Kaliszu. Uro...

Upamiętnili 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego przy pomniku Adama Asnyka w Kaliszu

Upamiętnili 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego prz...

Kolędy w góralskim wydaniu wybrzmiały w kaliskiej katedrze. ...

Studniówka V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pełna blasku i elegancji

Studniówka V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pełna blask...

Zobaczcie, jak wspaniale bawili się Asnykowcy

Studniówka I LO w Kaliszu. Zobaczcie, jak wspaniale bawili s...

Karnawał w Filharmonii Kaliskiej z Grażyną Brodzińską i Jakubem Milewskim

Karnawał w Filharmonii Kaliskiej z Grażyną Brodzińską i Jaku...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto