Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krytyk sztuki prof. Waldemar Baraniewski o dwóch najnowszych kaliskich rzeźbach - "Gai" i "Piano - Forte"

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Krytyk sztuki prof. Waldemar Braniewski o dwóch najnowszych kaliskich rzeźbach - "Gai" i "Piano - Forte"
Krytyk sztuki prof. Waldemar Braniewski o dwóch najnowszych kaliskich rzeźbach - "Gai" i "Piano - Forte" Bartłomiej Hypki
Prof. Waldemar Baraniewski, historyk i krytyk sztuki, wypowiada się o dwóch najnowszych rzeźbach, jakie pojawiły się w Kaliszu - "Gai" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego oraz "Piano-Forte" Krzysztofa M. Bednarskiego.

Waldemar Baraniewski był dwukrotnie gościem Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Ostatnie spotkanie miało miejsce pod koniec listopada. Zebrana w galerii publiczność miała okazję wysłuchać prezentacji "Rzeźbie w przestrzeni publicznej". My postanowiliśmy zapytać historyka sztuki o "Gają" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego oraz "Piano-Forte" Krzysztofa M. Bednarskiego czyli o dwie najnowsze rzeźby, które w ostatnim czasie pojawiły się w przestrzeni naszego miasta.

- To rzeźba eksponująca pierwotność, witalność, siły natury tworzącego się świata - tłumaczy prof. Waldemar Baraniewski. - To rzeźba, która przypomina witraż Wyspiańskiego "Stań się", gdzie też z rąk Boga sypią się takie zarodki, początki świata. I tutaj też to mamy. Przysypana liśćmi jest jeszcze bardziej autentyczna w swojej formule kreacyjnej.

Co do Piano-Forte, profesor tłumaczy, że jest próbą racjonalnego przetworzenia motywu muzycznego na kamień.

- W tym materiale, który Bednarski zastosował, czyli biały marmur karraryjski i czarny granit, jest nawiązanie do elementu klawiatury. One są wysunięte, nierówne, jakby wizualizowały dźwięk. Bednarski tym motywem klawisza posłużył się w mało w Polsce znanym pomniku Fryderyka Chopina, który zrobił dla Wiednia - mówi znawca.

Prof. Baraniewski dodaje, że kształt owalny, symbolizujący nawracający motyw muzyczny rzeźbiarz użył również w nagrobku Ewy Demarczyk.

Rzeźby "rocznicowe"

"Gaja" to rzeźba, która 16 września odsłonięta została w Parku Miejskim jako dar Galerii dedykowany Kaliszowi i jego wielokulturowej tradycji z okazji 45-lecia istnienia tej instytucji. "Piano - Forte", którego odsłonięcie będzie miało miejsce 23 listopada czyli w pierwszym dniu 50. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu jest upamiętnieniem festiwalowego jubileuszu.

O Waldemarze Baraniewskim

Prof. ASP dr hab. Waldemar Baraniewski, ur. 1953 w Warszawie, historyk sztuki, absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, doktoryzował się (1987) i habilitował (2001) w macierzystej uczelni, gdzie jako profesor pracował do 2013 r. Od 2013 roku profesor na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 2020 r. Dziekan Wydziału. Głównym przedmiotem jego badań jest historia sztuki XX i XXI wieku. Ostatnio opublikował m.in. „Pałac w Warszawie”, Warszawa 2014. Kurator wystaw m.in. Krzysztofa Bednarskiego i Marka Sobczyka oraz nieformalnej grupy Pendzle (Tomasz Ciecierski, Ryszard Grzyb, Robert Maciejuk, Paweł Susid, Włodzimierz Zakrzewski). W 2017 r. zrealizował monograficzną wystawę Jerzego Jarnuszkiewicza w warszawskiej „Zachęcie”. Członek Rady Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto