MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

KULTURA - Przez najbliższe dni Kalisz będzie stolicą muzyki dawnej

AND
Dawne zabawy, obyczaje i dworskie tańce. To wszystko będzie można zobaczyć już jutro podczas Koncertu Inauguracyjnego 32. Ogólnoposki Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej ,,Schola Cantorum’’ w Kaliszu. Gościem koncertu, który rozpocznie się o godz. 19.00 w auli UAM przy ulicy Nowy Świat będzie słynny Balet Dworski "Cracovia Danza". Artyści zaprezentują " Tańce i zabawy w czasach Średniowiecza".

Tradycyjnie podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią laureaci poprzedniej edycji Festiwalu "Schola Cantorum". Ale obok zespołów amatorskich pojawi się jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych "Cracovia Danza", prowadzony przez Romanę Agnel, utalentowaną tancerkę i choreograf. Widowisko przeniesie widzów w Wieki Średnie na różne dwory Europy, gdzie kwitnie poezja trubadurów, elegancja dam, dworska miłość rycerzy. Perfekcyjnie dopracowane kroki taneczne, muzyka i kostiumy (w znakomitej większości projektowane przez Monikę Polak-Luścińską, znaną kostiumograf, plastyka i kulturoznawcę), wpisane w dramaturgię widowiska stanowią doskonałą wizytówkę zarówno dawnej, jak i współczesnej kultury i sztuki polskiej. Średniowieczny spektakl baletowo- pantomimiczny będzie dopełnieniem Koncertu Inauguracyjnego, który w lwiej części poświęcony będzie Wiekom Średnim.
Podczas koncertu będzie można także zobaczyć fragment średniowiecznego teatru. To owoc letnich warsztatów muzyki dawnej. Młodzi artyści wzięli na warsztat najbardziej znany utwór francuskiego truwera Adama de la Halle " Gra o Robercie i Marion". Ta XIII w. śpiewogra należy do najwcześniejszych utworów nowożytnego teatru. Wykonawcy mają nadzieję, że uda im się odczarować kawałek zamkniętego w tym spektaklu średniowiecznego świata. Tematem śpiewogry jest pasterska sielanka na łonie natury, zabawy pasterzy i miłość tytułowych bohaterów. Fragmenty spektaklu wykonają zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Na fideli zagra przewodnicząca festiwalowego jury Agata Sapiecha, na fletach i dudach - jeden z jurorów Tomasz Dobrzański, który jest pomysłodawcą wystawienia spektaklu przez uczestników festiwalu.
Koncert inauguracyjny rozpocznie się o godz. 19.00 w auli UAM w Kaliszu. Wcześniej jednak, bo o godz. 10.30 w Biurze Wystaw Artystycznych zostanie otwarta pokonkursowa wystawa " Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną". Wystawa już od piętnastu lat towarzyszy festiwalowi. W tym roku na konkurs nadesłano prawie 300 prac wykonanych w różnych technikach. Jury pod dyrekcją dr Elżbiety Szwarc-Jarosik nagrodziło 15 prac. Jurorzy przyznali także nagrodę specjalną za indywidualność interpretacji plastycznej.
Prace nagrodzone w poprzednich edycjach można kupić na internetowej aukcji. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na stypendia dla uzdolnionych młodych artystów związanych ze "Scholą Cantorum". Pierwsze stypendium zostanie przyznane podczas tegorocznego festiwalu.
W tym roku wystąpi 26 zespołów wykonujących muzykę Średniowiecza, Renesansu i Baroku. Przesłuchania odbywać się będą w 5 kategoriach. Zespoły oceniać będzie jury pod przewodnictwem Agaty Sapiechy. Laureatów tegorocznego festiwalu poznamy w piątek, 29 stycznia o godz. 16.00 podczas Koncertu Galowego w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto