Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto pozbyło się tykającej bomby. Magazyn z niebezpiecznymi chemikaliami na Szczypiornie oczyszczony. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Mieszkańcy osiedla Szczypiorno mogą odetchnąć z ulgą. Nielegalne i niebezpieczne odpady chemiczne zostały w całości usunięte z mieszczącego się przy ul. Wrocławskiej magazynu.

Niebezpieczne chemikalia zniknęły z magazynu na Szczypiornie

Odpady chemiczne pojawiły się w magazynie przy ulicy Wrocławskiej w Kaliszu w 2013 roku. Przez wiele lat Miasto borykało się z problemem tykającej bomby wypełnionej po brzegi różnego rodzaju chemikaliami jak lakiery, farby, czy rozpuszczalniki.

- Te odpady leżały tutaj ładnych parę lat, więc mówiliśmy, że po 5 latach te pojemniki zaczną pękać. Nam wybuchła beczka bez żadnego mieszania. A tam były substancje utleniające, kwas, różnego rodzaju substancje, więc eksplozja i pożar byłby prawie pewny. To musiało być już zrealizowane – mówi Edward Sadowski, kierownik Referatu Ochrony Środowiska.

Obecnie po 1900 tonach chemikaliów w tym ogromnym magazynie nie ma nawet śladu.

- Te materiały zostały stąd wywiezione. Część trafiła do utylizacji, część została spalona w niemieckiej spalarni, także na wszystko mamy dokumentację. Wszystko zostało zrobione zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Mieszkańcy mogą teraz odetchnąć. My postaramy się zagospodarować jakoś ten budynek, aby do takiej sytuacji już tutaj nie doszło i żeby służył on mieszkańcom, ponieważ jest to dość ciekawy budynek – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Czytaj więcej:

O wsparcie dla miasta z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabiegał poseł Jan Mosiński.

- Mieszkańcy osiedla Szczypiorno powinni wiedzieć, że dzięki władzom Miasta Kalisza i instytucji rządowej jaką jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się zutylizować odpady, które były taką bombą tykającą - jak mówił pan prezydent. To spędzało sen z powiek zapewne mieszkańcom Szczypiorna, ale nie tylko mieszkańcom tego osiedla, bo gdyby nastąpiło rozszczelnienie beczek, zapewne ucierpiałoby na tym miasto Kalisza. Nie wiadomo, jak powstała chmura toksyczna przesuwałaby się dalej – opowiedział Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Koszt likwidacji toksycznej bomby wyniósł blisko 19 000 000 złotych, z czego niemal 9 500 000 złotych stanowiło dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przypomnijmy, że magazyn wynajął prowadzący jednoosobową działalność poznaniak Patryk M., a następnie za zgodą miasta zaczął zwozić do wynajętego magazynu odpady. Twórca tego procederu niedługo potem zniknął. Ostatecznie mężczyzna został skazany na 2 lata więzienia. Teoretycznie to on powinien na swój koszt usunąć odpady. Ale w całym interesie był on jedynie podstawionym „słupem” i nie ma szans, aby wyegzekwować od niego jakiekolwiek pieniądze. Nie ustalono też, kto był jego mocodawcą.

ZOBACZ TAKŻE:

Tactical Prison Rescue 2022. W Kaliszu odbędą się wielkie ćw...

W Kaliszu przybędzie terenów zielonych w centrum miasta

W Kaliszu przybędzie terenów zielonych w centrum miasta. Wie...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto