Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu już niebawem [PROGRAM]

BH
Zbliża się 43. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
Zbliża się 43. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
Wielkimi krokami zbliża wielkie święto wszystkich fanów jazzu, nie tylko z Kalisza i regionu. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu to jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Już w najbliższy weekend odbędzie się jego 43. edycja. Zobacz, jakie gwiazdy jazzu tym razem zagrają nad Prosną.

Festiwal cieszy się niesłabnącą popularnością. W swej długiej i bogatej historii festiwalowa scena gościła największe nazwiska jazzowej pianistyki. I nie tylko. Podczas MFPJ promowano młodych, a dziś liczących się w branży muzyków.

Warto podkreślić, że rok 2016 – to rok Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Jego wizyta na 43. Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu wieńczy podwójny jubileusz nestora polskiego jazzu. W tym roku świętuje on 80. rocznicę urodzin i 60. rocznicę debiutu w Sekstecie Komedy na pierwszym, historycznym Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku.

PROGRAM 43. MFPJ:

Czwartek (24.11)

godz. 19:00 CKiS sala studio
Jan Ptaszyn Wróblewski „Trzy kwadranse jazzu” spotkanie z Jubilatem

Piątek (25.11)

godz. 19:00 CKiS sala widowiskowa

TREEOO (Austria)
Max Tschida – p, Judith Ferstl – b, Andreas Seper – dr

Austriackie trio udowadnia, że interesująca i ambitna muzyka wcale nie musi być awangardowa. TREEOO stawia na muzykalność i przyjazność dla słuchacza. Ich utwory opowiadają historie, łagodne i liryczne pasaże przeplatają się z gwałtownymi, dramatycznymi kulminacjami.

JOACHIM KUHN NEW TRIO (Niemcy/Kanada)
Joachim Kühn – p, Chris Jennings – b, Eric Schaefer – dr

Niemiecki wirtuoz fortepianu to jedna największych gwiazd jazzu europejskiego. Muzyk światowej klasy, już w latach 60. postrzegany jako jeden z najodważniejszych eksperymentatorów, do improwizacji jazzowej wniósł harmoniczne struktury europejskiej muzyki klasycznej i swobodne podejście do tempa. Jego bardzo osobisty styl, ukształtowany na gruncie klasyki i free jazzu, charakteryzuje mistrzowska technika, wyobraźnia, wrażliwość, wyczucie dynamiki. Joachim Kuhn gra również doskonale na saksofonie altowym.

PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET (Polska)
Jan Ptaszyn Wróblewski – ts, Henryk Miśkiewicz – as, Robert Majewski – tp, Wojciech Niedziela – p, Sławomir Kurkiewicz – b, Marcin Jahr – dr

80. rocznica urodzin i 60. rocznica debiutu na I Festiwalu w Sopocie to okazje wyjątkowe! Dotyczą wybitnego artysty i niezmordowanego popularyzatora muzyki jazzowej, którego znają i cenią nawet ci, którzy na co dzień pozostają z dala od problemów jazzowego środowiska.

Nocny Klub Festiwalowy „Komoda Club”, ul. Niecała 6 (wstęp wolny)

ADAM JARZMIK QUINTET (Polska)
Adam Jarzmik – p, Paweł Palcowski – tp, Kuba Łępa – ts, Maciej Kitajewski – b Piotr Budniak – dr

Sobota (26.11)

godz. 14:00 CKiS, sala studio

„Man of the Light” – spotkanie z Anetą Norek, autorką książki o Zbigniewie Seifercie
oraz z Joachimem Kühnem, niemieckim pianistą, uczestnikiem kultowej sesji płytowej

godz. 18:00 CKiS, sala widowiskowa

MARCIN WASILEWSKI/ARILD ANDERSEN/AL FOSTER (Polska/Norwegia/USA)
Marcin Wasilewski – p, Arild Andersen – b, Al Foster – dr

Marcin Wasilewski należy do ścisłej czołówki pianistów europejskich, m.in. dzięki trwającej od kilkunastu lat współpracy z firmą płytową ECM. Działalność rozpoczynał jeszcze jako uczeń średniej Szkoły Muzycznej w Koszalinie, gdzie już w 1990 roku powstało Simple Acoustic Trio, zespół działający od 1993 roku w niezmienionym składzie, ze Sławomirem Kurkiewiczem na kontrabasie i Michałem Miśkiewiczem na perkusji.

KOŁAKOWSKI/WYKPISZ/KORELUS (Polska)
Mateusz Kołakowski – p, Alan Wykpisz – b, Bartłomiej Korelus – dr

Kariera Mateusza Kołakowskiego rozpoczęła się bardzo wcześnie, bo już w wieku 10 lat zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie, a w rok później podobne wyróżnienie na Konkursie im. Paderewskiego w Kartuzach i w tym samym roku wyróżnienie na Konkursie w Usti nad Łabą. Od 1998 roku grywa w USA w takich klubach jazzowych jak The Jazz Bakery w Los Angeles, The Knitting Factory w Nowym Jorku czy Andy’s w Chicago.

AMINA FIGAROVA SEXTET (USA)
Amina Figarova – p, Ernie Hammes – tp, Wayne Escoffery – ts,
Bart Platteau – fl, Rashaan Carter – b, Mark Whitfield JR- dr

Urodzona i wychowana w Azerbejdżanie, rosyjska pianistka od wielu lat rezyduje na Zachodzie, całą dekadę spędziła w Holandii, a obecnie mieszka w Nowym Jorku. Tamtejsi krytycy są przeświadczeni, że Amina Figarova ma szasnę dołączyć do grona najwybitniejszych kompozytorek, aranżerek i bandleaderek współczesnego jazzu, jak Toshiko Akiyoshi, Carla Bley czy Maria Schneider. W ankiecie krytyków magazynu „Down Beat” trzykrotnie zwyciężała jako wschodząca gwiazda w kategorii „Kompozytor Roku” (2014, 2015, 2016).

Nocny Klub Festiwalowy „Komoda Club”, ul. Niecała 6 (wstęp wolny)

AGA DERLAK TRIO (Polska)
Aga Derlak – p, Tymon Trąbczyński – b, Bartosz Szablowski – dr

Niedziela (27.11)

godz. 18:00 CKiS, sala widowiskowa

LAILA BIALI TRIO (Kanada/Niemcy)
Laila Biali – p, voc, Pepe Berns – b, Heinz Lichius – dr

Kanadyjska pianistka i wokalistka oklaskiwana jest na koncertach na całym świecie. Występowała w takich prestiżowych salach jak Carngie Hall w Nowym Jorku, czy Cotton Club w Tokio, na North Sea Jazz Festival w Rotterdamie, zrobiła furorę na tegorocznych targach Jazzahead w Bremie. Dzieliła scenę z takimi artystami jak Chris Botti, Diana Krall, Dave Brubeck, Paula Cole, Suzanne Vega i Sting.

ARUAN ORTIZ TRIO (Kuba/USA)
Aruan Ortiz – p, Brad Jones – b, Chad Taylor – dr

Ten zespół może być sensacją koncertową tegorocznego festiwalu w Kaliszu. Pochodzący z Kuby, ale mieszkający od dawna na nowojorskim Brooklynie pianista zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Hidden Voices”. Towarzyszyć mu będzie znakomita amerykańska sekcja rytmiczna: Brad Jones – kontrabas (zastąpił grającego na płycie Erica Revisa) oraz Chad Taylor – perkusja. Repertuar zespołu obejmuje oryginalne kompozycje Aruana Ortiza, standardy Ornette’a Colemana i Theloniousa Monka, a także utwory będące kolektywnymi improwizacjami całego tria.

LESZEK MOŻDŻER (Polska)
solo piano

Leszek Możdżer to znak firmowy polskiej sceny jazzu. Ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a jazzową karierę rozpoczynał we wczesnych latach 90. w formacji Miłość, która symbolizowała nurt yassowy w polskim jazzie. Po zwycięstwie w kilku konkursach (m.in. w Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1994 roku) zdecydował o rozpoczęciu profesjonalnej, również solistycznej kariery.

Imprezy towarzyszące - wystawa fotograficzna

„POEZJA JAZZU” Arkady Mitnik (Holandia), Jarosław Rerych (Polska)

Karnety i bilety dostępne:
• kasa CKiS tel. 62 765 25 52 (kasa czynna w godz. 15:00-21:00)
• przelew po wcześniejszej rezerwacji na konto nr 87 2490 0005 0000 4530 5325 5590 z dopiskiem „karnety-jazz” lub „bilety-jazz”
• online www.ckis.kalisz.pl

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto