Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii przemysłu w Opatówku prezentuje wystawę ceramiki XIX i XX wieku [FOTO]

AND
Wystawa ceramiki w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Wystawa ceramiki w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku prezentuje nową, stałą wystawę ceramiki XIX i XX wieku. Kolekcja powstała między innymi dzięki wpłatom z jednego procenta podatku, który można przekazywać organizacjom pożytku publicznego.

Prezentowane na wystawie muzealia są częścią kolekcji polskiej ceramiki użytkowej zgromadzonej przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Kolekcja ta liczy obecnie ponad 2 500 obiektów. Zbiór ceramiki powstaje wyłącznie dzięki przychylności i zrozumieniu dla idei ochrony dziedzictwa przemysłowego, ludzi kierujących wytwórniami, właścicieli, prezesów, szefów działów marketingu i sprzedaży, a także dzięki ofiarności osób prywatnych.

Wybrane na stałą ekspozycję obiekty obejmują wyroby trzynastu firm, produkowane w okresie od końca XIX do początku XXI wieku. Na koniec XIX wieku do 1914 roku datowane są fajanse z wytwórni Jakuba Teichfelda w Pruszkowie. Okresu międzywojennego sięgają wyroby fajansowe Salomona vel Stanisława Ehrenreicha z Pruszkowa oraz pojedyncze obiekty z innych wytwórni: Ćmielowa (m.in. cukiernica i mlecznik ze słynnego porcelanowego fasonu „Płaski”), Chodzieży, Włocławka i Koła. Ciekawostką lokalną jest popielniczka i miniatura pieca kaflowego z kaliskiej fabryki kafli Edwarda Hermanna.

Dużo więcej obiektów w kolekcji i na ekspozycji obrazuje okres powojenny – od 1945 do lat 80. XX wieku. Są to przede wszystkim fajanse pruszkowskie (głównie ręcznie malowane), produkowane tam w latach 1945 – 1954. Drugą grupę stanowią wyroby porcelitowe produkowane w Pruszkowie od 1956 roku, po zmodernizowaniu zakładów. Są wśród nich przykłady stylu New Look, który pojawił się także w polskiej ceramice użytkowej w okresie „odwilży” po 1956 r. Zmiany w ceramice kolejnych dekad obrazują poszukiwane i modne w latach 70. i 80., kolorowo szkliwione fasony „Iwona”, „Sylwia”, „Dana”. Pojedyncze obiekty z okresu powojennego pochodzą z Chodzieży, Włocławka, Koła, Bogucic i Mirostowic.
Najpełniej, oprócz wyrobów pruszkowskich, przedstawia się pod względem ilościowym i co za tym idzie możliwości prześledzenia ewolucji form i wzornictwa, okres najnowszy obejmujący lata 90. XX w. i początek XXI w. Obiekty z tych lat pochodzą i obrazują osiągnięcia wszystkich wymienionych fabryk, z którymi MHP prowadzi współpracę. Dominują tu wyroby „Porcelany Śląskiej” i jej kontynuatora „BGH Network S.A.” z Katowic, ZPS „Karolina” z Jaworzyny Śląskiej oraz „Porcelany Chodzież S.A.” i Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”, a także elementy serwisu z Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”.

Głównymi obiektami prezentowanej kolekcji ceramiki w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku są wyroby użytkowe XIX- XXI w. Obszar zainteresowań muzeum jest jednak szerszy. Obejmuje on również udokumentowanie przynajmniej wyrywkowo technologii produkcyjnej. W tym celu oprócz gotowych wyrobów pozyskiwano przykłady technologii zastosowanej w polskich zakładach ceramicznych.

Ekspozycja pokazuje więc rozwój polskiej myśli projektowej i technologicznej, dzisiaj już jako dziedzictwo kulturowe, spełniając tym samym misję muzeum. Kolekcję form ubogacono jeszcze w 2013 r. stało się to dzięki odnalezieniu na strychu dawnej fabryki lalek w Opatówku, a następnie ich przekazaniu gipsowych form matek. Formy te służyły do produkcji części lalek z mas plastycznych.
Z historią ceramiki oraz kolekcji muzealnej zaprezentowanej na wystawie można zapoznać się w folderze „Ceramika XIX – XXI w.”, który został wydany przy okazji otwarcia wystawy i jest do nabycia w muzealnym sklepiku.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto