Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ministerialne wsparcie dla Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otrzymało wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konserwację maszyn. Większość z nich dotychczas nie była eksponowana w przestrzeni muzeum.

Muzeum otrzymało wsparcie w kwocie 32 000 na zadanie pt.: „Konserwacja maszyn ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego. Wartość projektu 40 000 zł. Pozostałą kwotę Muzeum otrzymało od Powiatu Kaliskiego.

5 maszyn z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku przejdzie konserwację

Zadanie obejmuje wykonanie konserwacji maszyn 5 maszyn będących na stanie Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Są to szlifierka kołowa firmy "Kirchner", tokarka firmy "Fischer", przewijarka przędzy z XIX w., zgrzeblarka oraz magiel.

- Stanowią one fragment kolekcji maszyn produkcyjnych, gromadzonych w muzeum od początku jego istnienia tj. od 1981 r. Obiekty te pochodzą z konkretnych zakładów przemysłowych, często już nieistniejących. Są więc dla historyków gospodarczych wręcz źródłem historycznym dokumentującym poziom wytwórczości i myśli produkcyjnej w naszym kraju. Wytypowane do konserwacji w 2023 r. obiekty ukazują szeroki aspekt działalności produkcyjnej w Polsce I poł. XX w. Konserwacja ich ma doprowadzić ich stan do efektu ekspozycyjnego we wnętrzach Muzeum w Opatówku rozszerzając wartości narracyjne o nowe tematy, jak choćby o przemysł meblarski, który nie jest reprezentowany na ekspozycjach muzeum, a przemysł ten stanowił ważną gałąź polskiego przemysłu – podkreśla Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Po konserwacji zabytkowe maszyny będą eksponowane we wnętrzach muzealnych po historycznej, XIX. wiecznej fabryce sukienniczej Fiedlerów. Dwa obiekty tj. wspomniana szlifierka kołowa oraz tokarka firmy "Fischer", używana w Zakładzie Gazowniczym w Kaliszu będą eksponowane w holu w części zachodniej muzeum która od 2023 r. będzie udostępniana zwiedzającym po zakończonym remoncie po wielu latach oczekiwania.

Czytaj także:

Kolejne obiekty tj. przewijarka przędzy z XIX w. dotychczas eksponowane w tzw. skrzydle wschodnim muzeum po konserwacji nadal będą eksponowane w swoim dotychczasowym miejscu. Przewijarka dokumentuje przemysł pasmanteryjny w Kaliszu, gdyż jej przedwojennym właścicielem był Hersz Tiltupulwer, a później Włodzimierz Tłokowski. Pozostałe dwie maszyny tj. zgrzeblarka oraz magiel trafią do nowego muzealnego przedsięwzięcia tj. tzw. "Magazynu studio", które planuje się urządzić na jednej z trzech sal poprodukcyjnych w nowo wyremontowanym skrzydle zachodnim.

Zgrzeblarka fabryczna jest to urządzenie do produkcji przędzy zachowane w nielicznych egzemplarzach w Polsce i eksponowane w niewielu muzeach. Zgrzeblarka z Muzeum Opatówku pochodzi z fabryki pluszu i aksamitu w Kaliszu.

Natomiast magiel to dość popularne w XX wieku urządzenie za pomocą którego wykonywano usługi dla ludności lub w różnych instytucjach.

Zobacz także:

Park Przyjaźni w Kaliszu nabiera blasku. Na terenie zieleńca ma powstać taras słoneczny

Park Przyjaźni w Kaliszu nabiera blasku. Na terenie zieleńca...

Kibice siatkarek Energa MKS Kalisz podczas meczu BKS BOSTIK  Bielsko-Biała

Kibice siatkarek Energa MKS Kalisz podczas meczu play-off Ta...

Oddział Gastroenterologiczny w kaliskim szpitalu został prze...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto