Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zlecenia miasta archeolodzy zbadają kaliską starówkę. Liczą na cenne znaleziska

Daria Kubiak
Andrzej Kurzyński ©
Po pierwszych, gorących dyskusjach na temat koncepcji rewitalizacji kaliskiej starówki władze Kalisza uznały, że czas na konkretne działania.

Miasto zleciło specjalistycznej firmie, dysponującej sprzętem do bezodkrywkowych (nieinwazyjnych) badań archeologicznych, zbadanie podziemi ratusza. Zbadana ma być także podziemna przestrzeń pod Głównym Rynkiem.

- Penetracje archeologiczne są niezbędne do realizacji koncepcji muzeum Kalisza usytuowanego pod ratuszem - mówi wiceprezydent miasta Daniel Sztandera. - Archeolodzy są przekonani, że pierwsze tego typu działania w tym rejonie miasta mogą przynieść niespodzianki w postaci cennych odkryć i znalezisk.

Prace zespołu badawczego rozpoczną się prawdopodobnie podczas wakacji. Jesienią poznamy ich efekty. Poprzedzenie jakichkolwiek działań rewitalizacyjnych badaniami archeologicznymi popiera kaliski historyk Maciej Błachowicz, który wraz ze swymi studentami z Ochrony Dóbr Kultury opracował własne założenia i szkice do koncepcji rewitalizacji Głównego Rynku. Spojrzenie to różni się od wizji zaprezentowanej na zlecenie miasta przez zespół architektów. Propozycja studentów została w tych dniach przedstawiona kaliszanom, zaproszonym do publicznej dyskusji o przyszłości kaliskiej starówki.

Zobacz zjęcia Kalisza z lotu ptaka

- W naszej koncepcji odwołujemy się do tego, co było przed wojną - mówi Maciej Błachowicz. - Chcemy udowodnić, że odbudowana w latach 1918 - 29 dzielnica staromiejska, ze swoją niepowtarzalną architekturą jest najcenniejszym zabytkiem miasta - pomnikiem historii.

Zespół studentów pokazał uczestnikom dyskusji projekty odbudowy Kalisza z okresu międzywojennego. Maciej Błachowicz, wykładowca akademicki oraz członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, zapewnia, że będzie przekonywał władze miasta do tego, iż priorytetem rewitalizacji, czy raczej estetyzacji starówki powinno być wyeksponowanie jej walorów historycznych. Jest jednak otwarty na dyskusję i kompromis. Najważniejsze jest bowiem to, aby zmiany zaakceptowali i pokochali kaliszanie.

Zobacz jak zmieniał się Kalisz. ZDJĘCIA

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto