MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pokaz filmu i koncert na fortepianie A. Fibiger - kaliskie akcenty w Sejmie RP. Były ku temu ważne powody

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Promocja Kalisza w Sejmie RP. Pokaz filmu i recital na fortepianie Arnold Fibiger. Był ku temu ważny powód
Promocja Kalisza w Sejmie RP. Pokaz filmu i recital na fortepianie Arnold Fibiger. Był ku temu ważny powód Bartłomiej Hypki
Projekcja filmu "Dusza zaklęta w fortepianie" w reż. Judyty Fibiger, a następnie recital Adama Makowicza na odrestaurowanym, przedwojennym fortepianie Arnold Fibiger. To szczególne wydarzenie, które miało miejsce w środę, 22 maja w Sejmie RP. I były ku temu ważne powody.

"Dusza zaklęta w fortepianie" to dokumentalny film Judyty Fibiger, który opowiada o spuściźnie Arnolda Fibigera III, ostatniego właściciela kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin i dziadka reżyserki. Jest to też ostatni film, do którego muzykę napisał Jan A. P. Kaczmarek. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Elwira i Judyta Fibiger - córka oraz wnuczka Gustawa Arnolda Fibigera III, parlamentarzyści, przedstawiciele władz Kalisza. Zgromadzeni przed projekcją w sali im. Jacka Kuronia minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego kompozytora.

Po seansie Adam Makowicz na wielkim fortepianie koncertowym M-280 Arnold Fibiger z 1938 roku zagrał krótki recital.

- Cieszę się, że dzisiaj miałem okazję zagrać na naprawdę dobrym i wyremontowanym przez fachowców instrumencie. Wspaniały dźwięk. To sprawa mechaniki, zegarmistrzowska robota. To nasz narodowy instrument - mówi pianista.

Na wydarzenie pod patronatem marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni zaprosili Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów wraz z posłanką Barbarą Oliwiecką. I były ku temu niezwykle ważne powody.

Artyści, nie rzemieślnicy

Celem wydarzenia było przede wszystkim wsparcie branży fortepianowej w Kaliszu, jaki i w całej Polsce oraz wsparcie szkolnictwa renowatorów w tym szkoły Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera w Kaliszu.

- Kalisz na muzycznej mapie Polski jest stolicą fortepianu. 300 lat tradycji produkcji instrumentów muzycznych, miejsce produkcji tak wspaniałych instrumentów jak Arnold Fibiger oraz edukacji większości stroicieli w Polsce - zaznaczył witając gości Szymon Jasnowski, prezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów.

Obecnie w Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu uczą się 22 osoby.

- Zawód stroiciela jest niszowy, ale na tyle istotny jeśli chodzi o kulturę, że jest to bardzo ważne, aby o niego zadbać - uważa Karolina Spławik Olek, renowatorka fortepianów, absolwentka kaliskiego TBF.

Ministerstwo chce, aby stroiciel fortepianów stał się zawodem artystycznym.

- Chcemy zawody stroiciela i fortepianomistrza uznać za zawody artystyczne. Jeśli nam się to uda, to wtedy TBF mógłby stać się szkołą artystyczną, czyli podlegałoby pod nadzór Ministerstwa Kultury - tłumaczy wiceminister Marta Cienkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - To nie jest łatwy proces, liczę na wsparcie parlamentarzystów i specjalistów.

Jak zaznacza, przed nami jest teraz długa ścieżka legislacyjna. Jak podkreśla wiceminister Cienkowska, na sytuację stroicieli zwróciła jej uwagę posłanka Barbara Oliwiecka.

- Wiedzieliśmy, że TBF nie rozwija się i ten zawód renowatora i stroiciela jest zagrożony w całej Polsce, więc jeśli nie udało się zrealizować projektu Branżowego Centrum Umiejętności w Kaliszu, to wtedy od stroicieli wyszedł pomysł, aby zwrócić się do Ministerstwa Kultury - wyjaśnia posłanka Polski 2050.

Pierwsze spotkanie dotyczyło TBF, ale w toku rozmów z ministerstwem, pomysł poszedł nieco dalej. Rozmowy wciąż trwają.

- Rozmawialiśmy głównie o Technikum Budowy Fortepianów. Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że jest to zawód unikatowy. Stroiciele mają talenty artystyczne. Wiemy w mieście, że to zawód, o którego musimy dbać i cieszymy się, że ministerstwo ma te same spostrzeżenia. Rozmowy dotyczyły tego, aby przekształcić ten zawód w zawód artystyczny. Oczywiście to wymaga zmian legislacyjnych, ale rozmowy były bardzo dobre - mówi Ewelina Dudek, naczelniczka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza. - Rozmawiamy oczywiście o innych naszych szkołach artystycznych - Liceum Sztuk Plastycznych i Państwowej Szkole Muzycznej.

Tym samym, w niedalekiej przyszłości miałby w Kaliszu powstać Zespół Szkół Artystycznych. Jak zaznacza Barbara Oliwiecka, szkoła miałaby się stać dla Kalisza placówką tak prestiżową, że młodzież przyjeżdżałaby tutaj z całej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto