Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Powstańcy 1863". Zobacz najnowszą wystawę w kaliskim muzeum ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
"Powstańcy 1863". Zobacz najnowszą wystawę w kaliskim muzeum. Jej kuratorką jest Anna Tabaka (na zdjęciu) natomiast oprawę graficzną wykonał Przemysław Dunaj
"Powstańcy 1863". Zobacz najnowszą wystawę w kaliskim muzeum. Jej kuratorką jest Anna Tabaka (na zdjęciu) natomiast oprawę graficzną wykonał Przemysław Dunaj Bartłomiej Hypki
W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej można oglądać najnowszą wystawę "Powstańcy 1863", która została przygotowana w związku z przypadającą 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Kuratorką wystawy jest Anna Tabaka, natomiast oprawę graficzną wykonał Przemysław Dunaj.

MOZK na wystawie prezentuje najcenniejsze pamiątki po powstaniu i powstańcach zachowane ze starych, przedwojennych zbiorów kaliskiego muzeum. Są wśród nich dokumenty, fotografie, medale, biżuteria żałobna, druki okolicznościowe, a także kajdany zesłańca na Sybir. Jak tłumaczy kuratorka, to opowieść o tym, jak się zostawało, było i co to znaczyło być powstańcem.

- Zawsze wychodzę z założenia, żeby mówić jak najbliżej i od serca. Zaczynam od sytuacji miasta przed wybuchem powstania, a potem przechodzę do walk i potyczek powstańczych. Wchodzimy na teren całego ówczesnego województwa kaliskiego. Głównie interesuje mnie tutaj postać generała Edmunda Taczanowskiego, jako dowódcy najważniejszego oddziału na naszym terenie - tłumaczy Anna Tabaka. - Chciałam, żeby to było spotkanie oko w oko z powstańcami. Na reprodukcjach przybliżamy kilka postaci m.in. Agatona Gillera, Franciszka Kopernickiego, Edwarda Michała Zachariasza Staweckiego czy też Adama Asnyka i Józefa Szumskiego, ojca Marii Dąbrowskiej. W ostatnim rozdziale zapraszam na spotkanie z powstańcami, którzy dożyli niepodległości Polski i przez całą II RP byli honorowani.

Ekspozycję wzbogacają rekonstrukcje mundurów kaliskiego oddziału gen. Edmunda Taczanowskiego, które wykonał Przemysław Dunaj na podstawie badań własnych oraz dr. Marka Relzera. To pierwsza taka próba. Natomiast dzięki uprzejmości z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu na wystawie zobaczyć będzie można replikę polskiej sukni żałobnej z okresu tzw. Żałoby Narodowej.

Uwagę trzeba zwrócić także na replikę kaliskiego sztandaru z haftem "Walecznym Braciom poświęcają Polki Izraelitki". Oryginalny sztandar przechowywany jest w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, natomiast jego kopia eksponowana jest na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Ekspozycja potrwa do końca marca. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku od godz. 10 do 15. We wtorki wstęp jest wolny.

Zobacz także:

Karnawał w Filharmonii Kaliskiej trwa. Tak było podczas koncertu "From New York to Texas". A już 10 lutego koncert nie tylko dla zakochanych

Karnawał w Filharmonii Kaliskiej. Już 10 lutego koncert nie ...

Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. To była niezapomniana noc!

Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. To była ni...

9 lat temu rozpoczęła się rozbiórka hotelu Orbis "Prosna". Poznaj historię od narodzin po śmierć

10 lat temu rozpoczęło się wyburzanie hotelu Prosna w Kalisz...

Na terenie dawnej bazy KLA ma powstać nowoczesna sala dla Filharmonii Kaliskiej

Na terenie dawnej bazy KLA ma powstać nowoczesna sala dla Fi...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto