Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Koźminek. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Archiwum Kół Gospodyń Wiejskich
"Głos Wielkopolski" oraz serwis naszemiasto.pl przygotowują album, w którym zostanie zaprezentowana działalność Kół Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski. Nie zabrakło tam również Kół z terenu gminy Koźminek.

Gmina Koźminek pamięta o swojej historii i dba o zabytki..

Koźminek w 2019 roku obchodził jubileusz 650 lat istnienia. Miejscowość po raz pierwszy pojawiła się w źródłach historycznych w 1369 r. W listopadzie 1369, prawie rok przed swoją śmiercią, król Kazimierz Wielki podarowuje Koźminek wraz z kilkoma przyległymi wsiami Bartoszowi z Wezenborga. Bartosz, jeden z najpotężniejszych rycerzy tamtych czasów, zaskarbił sobie wdzięczność króla rozmaitymi przysługami, w zamian za co Koźminek, już wówczas miasto, stał się jego własnością. Treść aktu nadania jest interesującym dokumentem pokazującym zarówno potęgę władzy króla, daje wyobrażenie o randze Bartosza oraz pozwala domyślać się jak bogaty był ówczesny Koźminek.

W tym roku Koźminek miał kolejne powody do świętowania, bowiem po 150 latach miejscowość odzyskała prawa miejskie. W Nowy Rok włodarze i mieszkańcy Koźminka uczcili ten historyczny moment mszą świętą w kościele parafialnym w Koźminku. Obecne i poprzednie władze gminy dokonały odsłonięcia tablicy upamiętniającej odzyskanie praw miejskich. O historii tej miejscowości i całej gminy przypomina nie tylko pomnik na zreaktualizowanym w 2014 roku rynku. Koźminek jest pełen zabytków i miejsc, upamiętniających historię miasteczka i jego mieszkańców. Jednym z nich jest wyremontowana niedawno kaplica ewangelicko-augsburska, która w sezonie letnim jest doskonałym miejscem do organizowania wydarzeń kulturalnych w dość surowej, ale interesującej scenerii wnętrza.

Upamiętniono również żydowską społeczność Koźminka i okolic. W 2020 roku przy drodze do Osuchowa powstało lapidarium macew z miejscowego cmentarza żydowskiego.

Bez wątpienia dumą Koźminka jest zabytkowy dworek, który po latach odzyskał swój blask i zasłynął na całą Polskę. Dworek to jeden z ciekawszych przykładów architektury dworskiej w tej części Wielkopolski. Wzniesiony został prawdopodobnie po roku 1759 dla Józefa Kiełczewskiego i jego żony Salomei z Walewskich. Obecny kształt pałac zawdzięcza przebudowie, jaką przeprowadzono w latach 1906-1907 staraniem Marii z Mielęckich i jej męża przemysłowca Tadeusza Hantkego. Po 1945 roku w dworku mieściła się szkoła. W ostatnim czasie gmach został poddany kompleksowej konserwacji i restauracji. W tym pięknym miejscu odbywają się już śluby, a już niebawem zabytkowy dworek ponownie będzie służył mieszkańcom. Wprowadzi się tutaj miejscowy ośrodek kultury. Będzie on również dostępny dla organizacji pozarządowych i grup działających na terenie gminy Koźminek. A im należy się szczególne miejsce, bo Koźminek słynie z mieszkańców zaangażowanych w życie miasteczka i całej gminy.

Oto Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Koźminek:

KGW Józefina

Choć oficjalnie KGW w Józefinie działa od 2018 roku to swoje korzenie ma w działalności mieszkanek wsi sprzed kilkudziesięciu lat. Babcie i prababcie obecnych członkiń doskonale pamiętają jak wyglądały początki miejscowego KGW. Obecnie Koło liczy 13 pań, przewodniczącą jest Anna Zdunek. Gospodynie wspólnie z OSP Józefina organizują pikniki i imprezy świąteczne. Swoje dania serwowały m.in. podczas Triathlon „Baster TRI” Murowaniec 2019. Panie specjalizują się też w robótkach na szydełku. Hanna Baraszkiewicz tworzy przepiękne jajeczka, kurczaczki wielkanocne, koronkowe kosze oraz piękne obrusy i serwetki.

KGW Rogal

Koło Gospodyń Wiejskich w Rogalu zostało utworzone w 2015 roku. Przewodniczącą została Janina Kępa, która pełni te funkcję do dziś. Koło w momencie założenia liczyło 25 osób, ale ta liczba szybko wzrosła. Obecnie organizacja liczy 49 osób, które chętnie działają na rzecz społeczności. Dzięki pozyskanym w 2019 roku środkom z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Koło zorganizowało m.in. Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Sylwestra oraz kilka wycieczek. Członkinie KGW uczestniczyły też w wystawach, współorganizowały dożynki oraz brały udział w ,,Tradycji Smaków'' w Żelazkowie, gdzie zajęły drugie miejsce.

KGW Pietrzyków

KGW w Pietrzykowie powstało w 1956 r. Działało pod patronatem Regionalnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Panie organizowały potańcówki, wycieczki i spotkania na których uczyły się m.in. szyć i gotować. Dziś tę tradycję pielęgnuje 47 pań, które zapraszają na festyny, wigilie i wyjazdy. Wsparciem dla nich jest miejscowa OSP. Dzięki dotacjom z ARiMR, Koło mogło m.in kupić stroje, baner z logo KGW oraz wyposażyć kuchnię na świetlicy. Panie z Pietrzykowa otrzymały wyróżnienie w konkursie na „Najładniejszy Stół Wigilijny”, I miejsce w kategorii ciastka i desery tradycyjne oraz wspólne wykonanie wieńca dożynkowego.

KGW Bogdanów

Historia KGW Bogdanów zaczęła się w 1965 r. od bali, darcia pierza i robótek ręcznych. Dziś zapoczątkowane wtedy tradycje kultywuje 76 osób z Jadwigą Zymon na czele. Członkinie Koła tworzą folkowe stroje i dekoracje na szydełku. Gospodynie z Bogdanowa biorą udział w imprezach gminnych, „Spotkaniach z tradycją”, prezentacji stołów świątecznych wigilijnych i wielkanosnych. KGW organizuje m.in. Mikołajki dla dzieci, Dzień Kobiet, Sylwestra. Członkinie chętnie biorą udział w szkoleniach finansowanych ze środków unijnych. Otrzymywane fundusze przeznacza na wyposażenie remizy strażackiej, spotkania i wycieczki. Koło otrzymało wiele dyplomów, nagród i odznaczeń np. Serce – Matkom Ojczyzny „Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe”.

KGW w Dębsku

KGW w Dębsku zostało założone w 1956 roku. Jego założycielką była Janina Karasińska. Działalność Koła polegała na organizowaniu kursów gotowania, Dnia Kobiet, wyplataniu wieńców dożynkowych i zapisach na dostawy piskląt. W późniejszych latach oprócz organizowania imprez nie brakowało spotkań integracyjnych. Obecnie na czele Koła, liczącego 41 osób stoi Krystyna Janaszkiewicz. Koło korzysta z dotacji ARiMR, za które zakupiono kuchnię gazową, aby przygotowywać dania na spotkania. Panie zorganizowały też wyjazdy integracyjne do Szymbarku i Zakopanego. Gospodynie chętnie pomagają w organizacji imprez gminnych. Wspólnie przygotowują piękne palmy wielkanocne i wianki świętojańskie. Mają wiele planów, które zrealizują jak tylko minie pandemia.

KGW w Nowym Nakwasinie

Sześćdziesiąt lat temu powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Nakwasinie. Założyła go Salomea Szkudlarek. Od początku istnienia Koło integrowało miejscową społeczność. W 2019r. KGW przeszło reaktywację i zostało zarejestrowane w ARiMR. Teraz składa się z 38 członków. Przewodniczy mu Lilla Adamus. Dawniej panie spotykały się na darciu pierza oraz kursach gotowania i szycia, teraz organizują kursy komputerowe, aerobik, grilla, Dzień Kobiet, ale też Sylwestra i ostatki. To co najbardziej łączy dwa pokolenia to plecenie wieńców dożynkowych. KGW w Nowym Nakwasinie tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Z otrzymywanych dotacji Koło doposaża swoją kuchnię. Udało się też zorganizować wspólny wyjazd na Jarmark Bożonarodzeniowy do Wrocławia.

ZOBACZ TAKŻE:

Powiat kaliski. Wiosna w Koźminku i wioskach gminy Szczytniki. ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto