Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera "Skąpca" w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W sobotę premiera "Skąpca" w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
W sobotę premiera "Skąpca" w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu Bartłomiej Hypki
W sobotę, 27 maja, na Dużej Scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbyła się premiera spektaklu "Skąpiec" w reż. Jana Jelińskiego. To próba odczytania na nowo tekstu francuskiego geniusza teatru, Moliera.

Tytułowym „Skąpcem” jest Harpagon - człowiek pochłonięty niezdrową obsesją na punkcie pieniędzy. Jego żądza bogactwa sprawia, że zaniedbuje relacje z najbliższymi, a swoich dłużników traktuje bezlitośnie. Niefortunny splot zdarzeń i intryg zmusza go do zmierzenia się z własnymi wyborami i spojrzenia poza stan posiadania. Czy ta bolesna lekcja odmieni jego dotychczasowe spojrzenie na życie?

Kaliski "Skąpiec" stanowi próbę odczytania na nowo tekstu francuskiego geniusza teatru, Moliera. Twórcy przyglądają się tematom zawartym w tym siedemnastowiecznym dziele, próbując przerzucić pomost między czasami historycznymi, a współczesnością.

Twórcy

Sztukę przełożył na polski i wyreżyserował Jan Jeliński - absolwent reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, zdobywca nagrody ZAIKS na 8. Forum Młodej Reżyserii za spektakl "Sztuczne jezioro" (2018). Reżyser projektów performatywnych takich jak "Planety" (Teatr Powszechny w Warszawie) "PROM-1" (Festiwal Malta w Poznaniu) oraz przedstawień: "Ludwig" w Nowym Teatrze w Warszawie oraz "Stella Walsh. Najszybsza osoba świata" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

- Zadaliśmy sobie pytanie skąd wzięło się skąpstwo Harpagona, u Moliera są tylko strzępki informacji na ten temat. A to następstwo, rodzaj nieprzepracowanej żałoby po śmierci jego żony. Interesowało mnie to jak wokół jego zaburzenia funkcjonują jego dzieci - mówi reżyser. - Przesłanie molierowskie jest bardzo uniwersalne - opowiadamy o miłości, o jej braku, o samotności, o braku wartości. To się nigdy nie starzeje.

W spektaklu występują: Malwina Brych, Aleksandra Pałka-Łopatka, Bożena Remelska, Zbigniew Antoniewicz, Karol Biskup, Jakub Łopatka, Wojciech Masacz, Dariusz Sosiński, Michał Wierzbicki, Lech Wierzbowski. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Dorota Nawrot, projekcje video stworzyła Agata Rucińska, a muzykę skomponował Bartosz Dziadosz.

- Ta sztuka zawsze się obroni i zainteresuje widza - mówi Lech Wierzbowski, odtwórca roli Harpagona. - Chcieliśmy pokazać te wszystkie postaci trochę głębiej, poczynając od Skąpca. Nie chcieliśmy, aby były one jednowymiarowe. Chcieliśmy dociec co sprawiło, że są tacy, jacy są.

Kolejne pokazy zaplanowane są na 3 i 4 czerwca.

Zobacz także:

W Ośrodku Kultury Leśnej od 16 do północy na zwiedzających czekały wystawy stałe i czasowe. Dla gości zagrała młodzież z Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku

Noc Muzeów w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie z muzyką i ...

Tomasz Bielski Quartet z jazzową dedykacją dla Fibigerów

Tomasz Bielski Quartet z jazzową dedykacją dla Fibigerów


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto