Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książek w MOZK. O skarbie w Jastrzębnikach i cmentarzysku w Kaliszu

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Promocja książek w MOZK. O skarbie w Jastrzębnikach i cmentarzysku w Kaliszu
Promocja książek w MOZK. O skarbie w Jastrzębnikach i cmentarzysku w Kaliszu Bartłomiej Hypki
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza na promocję książek poświęconych badaniom archeologicznym na terenie Starego Miasta w Kaliszu oraz w Jastrzębnikach. Jak doszło do odnalezienia nekropolii, datowanej na II połowę XII wieku oraz skarbu dowiemy się w najbliższy czwartek, 22 lutego, w siedzibie MOZK przy ul. Kościuszki 12. Początek spotkania o godz. 18.

Kalisz – Stare Miasto. Cmentarzysko

W pracy zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych na wielofazowym stanowisku z okresu wczesnego średniowiecza znajdującym się na Starym Mieście w Kaliszu. Omawiany cmentarz został założony stosunkowo późno, najwcześniej w drugiej połowie XII wieku. Wydaje się, że było to związane bezpośrednio z budową kolegiaty św. Pawła w kaliskim grodzie i zmianami charakteru samej osady. W XIV wieku, jak świadczą wyniki analizy stratygrafii oraz datowanie materiałów zabytkowych, nastąpiło zniszczenie stanowiska w trakcie powodzi. Podniesienie poziomu wody spowodowało znaczną erozję partii brzegowych wzniesienia i rozmycie części stanowiska. Przedstawiona praca jest pierwszym tomem z planowanej serii publikacji prezentujących wyniki badań prowadzonych na terenie osady staromiejskiej.

Skarb z Jastrzębnik. Problematyka najmłodszych typów denarów krzyżowych

W książce został przedstawiony wczesnośredniowieczny skarb, odkryty w Jastrzębnikach, na skraju terasy nadzalewowej rzeki Prosny. Znalezisko należy do ciekawej grupy depozytów z czasów rządów księcia Władysława Hermana (1079-1102). Tego typu zespoły kruszcowe pojawiają się od końca lat 80. XI stulecia. Występują w nich polskie naśladownictwa denarów krzyżowych. Były one wzorowane na wybijanych od połowy X w. monetach saskich. Depozyt z Jastrzębnik został odkryty w czasie badań powierzchniowych prowadzonych przez Kaliskie Stanowisko Archeologiczne Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Pozyskano łącznie 922 srebrne zabytki: 48 monet obcych (zachodnich), 714 denarów krzyżowych, 158 placków srebra. Część odkrytych krzyżówek, wybijana była w Polsce, prawdopodobnie w Kaliszu i Gnieźnie.

Zobacz także:

Plebiscyt Kaliszanka Roku 2023. Znamy kandydatki do tytułu. ZDJĘCIA

Protest rolników w Skarszewie. Do gospodarzy dołączyli myśli...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto