Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb ze Słuszkowa można oglądać na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Skarb ze Słuszkowa można oglądać na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie
Skarb ze Słuszkowa można oglądać na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie MOZK
Monety ze zbioru, znanego jako Skarb ze Słuszkowa - najliczniejszego skarbu monet w Polsce i najliczniejszego skarbu denarów krzyżowych na świecie - można oglądać na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja towarzyszyła konferencji "Emocje odkryć. Stare i nowe znaleziska w numizmatyce".

Skarb ze Słuszkowa

Skarb ze Słuszkowa to szczególnie unikatowe znalezisko w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W miejscowości, położonej 23 kilometry na północny wschód od Kalisza, w 1935 roku, w czasie prac polowych odkryto największy na świecie skarb denarów krzyżowych. Jego ukrycie można wiązać z walką o tron w pierwszej dekadzie XII w., między Bolesławem Krzywoustym, a jego bratem Zbigniewem. Skarb został zakopany prawdopodobnie w czasie tej wojny (której jednym z epizodów było zdobycie kaliskiej warowni przez Bolesława w roku 1106).

Jego wielkość w momencie odkrycia oceniana została na około 20 tysięcy monet wraz z ozdobami i złomem srebrnym. Niestety nie wiemy kto był właścicielem skarbu. Znaleziony przed II wojną depozyt dla nauki polskiej pozyskał w 1958 r. archeolog z Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN - Krzysztof Dąbrowski. Udało się odkupić ponad 12 tysięcy monet i kilkadziesiąt fragmentów ozdób (część zabytków została przez znalazców rozdana bądź przetopiona na obrączki). Warto zwrócić uwagę na największy zbiór niezwykle rzadkich monet palatyna Władysława Hermana - Sieciecha, w ilości 122 sztuk (ze 150 znanych w ogóle), jak również na denary krzyżowe wybijane w kaliskiej mennicy księcia Zbigniewa.

Nie jest to koniec historii skarbu. W 2020 roku archeolodzy z Muzeum Narodowego w Warszawie i Zamku Królewskiego w Warszawie, pod kierunkiem dr Adama Kędzierskiego z IAiE PAN, wspomagani przez wolontariuszy, podczas kolejnej próby odnalezienia miejsca ukrycia kosztowności w Słuszkowie natrafili na jeszcze jeden depozyt datowany na przełom XI i XII w. Był on zdecydowanie skromniejszy od pierwszego ale jego skład jest równie ciekawy – zawiera ok. 6,5 tysiąca monet, a także placki srebrne i ołowiane, dwie złote obrączki i pierścionki. Na jednej z obrączek umieszczono zdanie zapisane cyrylicą – „Panie pomóż służebnicy swojej Marii”. Wszystko wskazuje na to, że drugi skarb ze Słuszkowa jest powiązany z pierwszym znaleziskiem.

Monety ze zbioru można oglądać na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja towarzyszyła konferencji "Emocje odkryć. Stare i nowe znaleziska w numizmatyce", która odbyła się 7 i 8 grudnia. W wydarzeniu uczestniczyła także delegacja Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Zobacz także:

Rekonstrukcja historyczna "Wigilia w okopach 1914"

Wigilia w okopach. Rekonstruktorzy przypomnieli wydarzenia z...

Wigilia na kaliskim rynku

Wigilia na kaliskim rynku. Anioły są wśród nas. ZDJĘCIA

Nowa hala sportowa w Kaliszu. Tutaj mecz można rozegrać w ka...

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kamieniu. Był Mikołaj, alpaki i s...

Śladami historii Powiatu Kaliskiego. O dziejach powiatu w Gm...

Świąteczne spotkanie z tradycją w Godzieszach Wielkich. KGW ...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto