Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedwojenne reklamy w Kaliszu wracają do łask

Mirosława Zybura, AND
Przedwojenne reklamy w Kaliszu wracają do łask
Przedwojenne reklamy w Kaliszu wracają do łask Andrzej Kurzyński (c)
Przedwojenne reklamy w Kaliszu wracają do łask. Jedna z nich, która znajdowała się na ścianie kamienicy przy Głównym Rynku 13 została właśnie odnowiona. Czy podobny los spotka kolejne?

Ręcznie malowany afisz znajdującego się przed laty w tym domu zakładu zegarmistrzowskiego Stilterów odkryli robotnicy odnawiający elewację budynku. Rodzina Stilterów z kamienicą przy Głównym Rynku 13 związana była od 1913 roku. Kamienica należy obecnie do Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu.

Nie tak dawno pracownicy MZBM w Kaliszu i konserwatorzy zabytków dyskutowali nad dalszymi losami znaleziska. W rozmowach uczestniczył także kaliski historyk i regionalista Maciej Błachowicz, dla którego odkrycie na kamienicy przy Głównym Rynku nie jest niczym szczególnym. Od długiego czasu dokumentuje bowiem ulotne ślady dawnych kaliskich sklepów i punktów usługowych. Niektóre są w dużo lepszym stanie niż afisz po zakładzie przy Głównym Rynku 13. Po innych zostało więcej, ale nie mają tyle szczęścia, bo po prostu nie znajdują się w tak reprezentatywnej części miasta, jak np. okolice ratusza.

Przedwojenne reklamy w Kaliszu wracają do łask

- Przy Nowym Rynku znajdowała się reklama owocarni, przedstawiająca chłopkę z koszykiem. Później ktoś w tym miejscu zamontował wentylator - mówi Błachowicz. Przykładów jest więcej: ul. Dobrzecka, Cmentarna, Wronia. To tam, na ścianach domów dawnych przedmieść Kalisza, znaleźć można sporo podobnych znalezisk. To reklamy dawnych sklepów - przede wszystkim spożywczych, niekiedy z zachowanymi nazwiskami właścicieli. Błachowicz jest przekonany, że w przypadku np. ulic Podgórze trzeba przede wszystkim zająć się samą dzielnicą i jej historią, a dopiero później tak szczególnymi detalami starych, zniszczonych budynków.

- Jeśli historycy i znawcy sztuki uznają, że warto inne takie napisy ratować, to dlaczego nie? Myślę, że nie powinno podrożyć to kosztów utrzymania czy renowacji budynków - mówi Wojciech Bachor. Maciej Błachowicz dodaje też, że ewentualne odnowienie nieodkrytych jeszcze reklam pod tynkami budynków śródmieścia powinno być wpisane w projekt rewitalizacji centrum miasta.

Czytaj także: Kaliskie zegary: Co stało się z zegarem, który wisiał przy Głównym Rynku 13? ZDJĘCIA

To, co dzisiaj dla wielu jest pamiątką po dawnych czasach, przed wojną mało komu się podobało. Na dawnych zdjęciach Kalisza estetyczny bałagan reklamowy nadal jest bałaganem, tyle że dawnym i przez to urokliwym. Dawne reklamy odrestaurowuje się np. w Warszawie, Lublinie czy Płocku. Podobnie jest z neonami z czasów PRL.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto