Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Przestrzenna czułość dźwięku" - otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
"Przestrzenna czułość dźwięku" - otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
"Przestrzenna czułość dźwięku" - otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Bartłomiej Hypki
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu można oglądać nową wystawę "Przestrzenna czułość dźwięku", której wernisaż odbył się w czwartkowy wieczór. To ekspozycja wyjątkowa, która skupia na zmysłu słuchu.

"Przestrzenna czułość dźwięku" to wystawa zbiorowa przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, poświęcona zmysłowi słuchu.

- To wystawa niezwykła, bo poświęcona pejzażowi dźwiękowemu, czyli temu wszystkiemu, co jest związane z dźwiękiem funkcjonującym zarówno w strukturach architektonicznych, jak i w rzeczywistości, która nas otacza, a którą artyści badają na wiele sposobów. Śpiew ptaków ginie w przeładowanej dźwiękiem fonosferze, zgrzyty przedmiotów codziennego użytku tworzą niekontrolowane kompozycje a media społecznościowe "szumią" bezustannie co powoduje, że coraz częściej upominamy się o ciszę - tłumaczy Joanna Dudek, dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

O szczegółach opowiada Agnieszka Sukienniczak, kuratorka wystawy, której projekt został nagrodzony w 4. edycji Konkursu dla kuratorów organizowanego prze kaliską galerię.

- Punktem wyjścia do stworzenia koncepcji wystawy była przestrzeń architektoniczna. Na studiach architektury wnętrz byłam zainteresowana badaniami fińskiego teoretyka architektury Juhaniego Pallasmaa, który postawił tezę, że wszyscy mówią o architekturze przez pryzmat wzroku, a zapomnieliśmy w ogóle o słuchu i dotyku. Architektura jest coraz mniej "dotykalna", coraz mniej używa się już naturalnych materiałów, jak np. drewno. Podaje, że kiedyś projektowane były kościoły, których konstrukcja wzmacniała akustykę, a teraz np. w projektowanych centrach handlowych dźwięki są zagłuszane przez muzykę, której zadaniem jest manipulowanie odbiorcą - mówi Agnieszka Sukienniczak.

Kuratorka wybrała na wystawę takie prace, które pojmują dźwięk w sposób bardzo różnorodny. Także, jako zanieczyszczenie, które wpływa negatywnie na nasze samopoczucie lub zdrowie.

- Nagranie performensu Christiny Everts, gdzie artystka wykonała pieśń w poznańskiej synagodze, pokazuje jej piękną akustykę. Prezentujemy również pracę grupy panGenerator, która wykorzystała klatkę schodową w Filharmonii Szczecińskiej i stworzyła za pomocą urządzeń elektroakustycznych wielki instrument. Mamy również prace Jana Ankiersztajna, który zaprojektował obiekty, które w zależności od korelacji pomiędzy sobą, wydają różne brzmienia - wymienia Agnieszka Sukienniczak. - W kontrze do tych prac, pojawia się prezentacja happeningu Franciszka Sterczewskiego, który zorganizował go w najbardziej hałaśliwych miejscach Warszawy. Wypożyczał ludziom słuchawki, które wyciszały hałas miasta. Katarzyna Krakowiak natomiast zwraca nam uwagę na dźwięki ptaków i to, jak ludzie je zagłuszają, a przez to one muszą być głośniej, by móc się ze sobą komunikować. Instalacja "Platforma społecznościowa" Zuzanny Dębiec zachęca nas do szczerej rozmowy z drugą osobą w przestrzeni wytłumionych bodźców.

Wystawa "Przestrzenna czułość dźwięku" powstała pod opieką merytoryczną dr hab. Marty Smolińskiej, prof. UAP. Patronem honorowym wystawy jest SARP Poznań, patronat medialny nad wystawą objęli: Fundacja Na Dużą Skalę, Notes na 6 Tygodni oraz pismo dla ludzi z poczuciem przestrzeni: Architektura & Biznes.

Wystawę można zobaczyć, i usłyszeć, do 28 sierpnia.

Zobacz także:

Złote gody w Kaliszu. Wspólnie przeżyli 50 lat

Złote gody w Kaliszu. Wspólnie przeżyli 50 lat ZDJĘCIA

Koncert "Evergreen " Big Bandu Filharmonii Kaliskiej na Rozmarku w Kaliszu ZDJĘCIA

Koncert "Evergreen" Big Bandu Filharmonii Kaliskiej na Rozma...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto