Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok Rodziny Fibigerów w Kaliszu. Wystawa poświęcona rodzinie i jej dokonaniom w przestrzeni miasta ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Rok Rodziny Fibigerów w Kaliszu. Wystawa poświęcona rodzinie i jej dokonaniom w przestrzeni miasta
Rok Rodziny Fibigerów w Kaliszu. Wystawa poświęcona rodzinie i jej dokonaniom w przestrzeni miasta Galeria Tarasina
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu w ramach obchodów Roku Rodziny Fibigerów przygotowała wystawę, na której można oglądać w miejskiej przestrzeni reprodukcje archiwalnych fotografii i grafiki na których prezentowane są dokonania znanej rodziny.

Na prezentację składają się archiwalne fotografie i grafiki prezentowane w formie wizualizacji wyklejonych w witrynach lokali użytkowych budynków przy ul. Mariańskiej 2 i Łaziennej 2, a także wydruki wielkoformatowe w witrynach niektórych przystanków autobusowych oraz billboard z historyczną reklamą Fabryki Parowej Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera, usytuowany przy ul Podmiejskiej. Prezentację można oglądać do 30 września 2021 roku.

Krótka historia Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia"

Początek działalności fortepianmistrzowskiej na terenie Kalisza wiąże się z osobą Jana Bogusława Petera, który w latach w 1781-1812 prowadził sprzedaż instrumentów własnej produkcji. W XIX wieku, dzięki sprzyjającej polityce gospodarczej w Królestwie Polskim w mieście powstały liczne wytwórnie fortepianów.

W drugiej połowie XIX wieku rzemieślniczą metody wytwarzania instrumentów zastąpiono produkcją fabryczną. W 1878 roku wraz z otwarciem fabryki G. A. Fibiger zaczął się nowy etap kaliskiego przemysłu fortepianowego. Gustaw Arnold Fibiger I stworzył wówczas pierwszy fortepian własnej konstrukcji, a jego firma stała się wkrótce największą tego typu wytwórnią w Królestwie Polskim.

Rozgłos fabryce przyniósł skonstruowany przez Fibigera w 1885 roku, Wielki Fortepian Koncertowy (240 cm, krzyżowy, systemu amerykańskiego), prezentowany na Wystawie Warszawskiej w tym samym roku wraz z Pianinem Krzyżowym, systemu amerykańskiego. Instrumenty wykonane przez Fibigera prezentowano także na Wystawie Warszawskiej w 1888 roku, a 50 lat później, w 1939 roku. na Wystawie Światowej w Nowym Jorku.

Pochlebne opinie o instrumentach z Fabryki Fibigera wyrażali m.in. tacy wielcy artyści, jak Artur Rubinstein czy Józef Wieniawski.

W 1945 roku, tuż po wyzwoleniu Kalisza przez wojska sowieckie Fabryka Fortepianów i Mebli Arnold Fibiger przeszła pod zarząd państwowy i została przeznaczona do produkcji mebli. W 1947 roku wznowiono produkcję instrumentów. Kierownictwo zakładów objął, wracający z niewoli, Gustaw Arnold Fibiger (III), który dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży kamienic kontynuował produkcję. Mimo zaangażowania właściciela władze ludowe znacjonalizowały fabrykę w roku 1948, ale Gustawa Arnolda Fibigera (III) pozostawiono na stanowisku dyrektora jeszcze przez 5 lat. W 1953 roku zdegradowano go z funkcji dyrektora na stanowisko naczelnego konstruktora. W okresie powojennym wykonano łącznie 60423 pianina i 978 fortepianów z czego na eksport przeznaczono 25411 pianin i 209 fortepianów.

Gustaw Arnold Fibiger (III), w 1955 roku założył w Kaliszu, działające do dnia dzisiejszego, Technikum Budowy Fortepianów. Jest to prawdopodobnie jedna z 3 takich szkół w Europie.

Twórcy wystawy

Wystawa "Rok Rodziny Fibigerów w Kaliszu" została przygotowana przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu we współpracy z Miastem Kalisz, FB Antczak oraz Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, z którego kolekcji pochodzą wykorzystane fotografie.

ZOBACZ TAKŻE:

Szpital w Kaliszu buduje własną kuchnię i pralnię

Szpital w Kaliszu buduje własną kuchnię i pralnię. ZDJĘCIA

Ulica Częstochowska w Kaliszu. Jak przebiega jej remont?

Ulica Częstochowska w Kaliszu. Jak przebiega jej remont? ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto